« červen 2016 | Main | srpen 2016 »

1 posts from červenec 2016

25/07/2016

PwC: Za lístek do kina dáme letos v průměru 130 Kč

Nejdražší návštěva kina je ve Švýcarsku, nejlevnější v Pákistánu

Praha, 25. července 2016 – Za lístek do kina letos zaplatíme v Česku v průměru o necelou korunu více než loni. Stát by tak měl průměrných 130 korun. Letošní nízká inflace je spíše výjimkou, v následujících třech letech očekáváme zdražování okolo tří procent ročně, což představuje nárůsty v řádu jednotek korun. Ukázala to studie společnosti PwC Global Entertainment & Media Outlook 2016 – 2020.

 

Lístek do kina v České republice stojí v průměru 130 korun. Příští rok očekáváme, že podraží na 134 korun. Jde však o průměrnou částku a rozdíl cen mezi malým lokálním kinem a moderním multiplexem s nejnovějšími technologiemi může být v řádu stokorun.

„Rostoucí příjmy domácností by mohly být dobrou zprávou pro provozovatele kin. Spotřebitelé mají však stále více možností zábavy, za kterou mohou utrácet. Nabídka filmů na internetu je nepřeberná a za zlomek ceny lístku do kina. A pokud už se rodina vydá do nákupního centra, jehož je zpravidla kino součástí, nabízí se jí mnoho dalších alternativ zábavy. Kina tak musí neustále investovat do nových technologií a lákadel pro návštěvníky,“ říká Monika Šilleová, specialistka na zábavní průmysl a média ze společnosti PwC ČR.

O něco více než v České republice zaplatí za návštěvu kina diváci v Maďarsku levnější je naopak v Polsku. Výrazně vyšší ceny než v České republice jsou v Německu, Španělsku či Velké Británii.

 

Kolik stojí lístek do kina ve světě? (v Kč)

Polsko

123

USA

213

Česká republika

130

Španělsko

175

Maďarsko

148

Německo

214

Itálie

169

Velká Británie

267

Rusko

102

Austrálie

270

Čína

142

Japonsko

269


Vůbec nejvíce ze zkoumaných zemí letos zaplatí návštěvníci kin ve Švýcarsku, a to 459 korun. Vysoká cena je dána jednak celkově vysokou cenovou hladinou Švýcarska oproti jiným zemím, ale také posílením švýcarského franku. Dlouhodobě vysoké ceny vstupného má Finsko, v průměru zhruba 363 korun za lístek. Naopak vůbec nejméně za návštěvu kina zaplatí obyvatelé Pákistánu, a to 11 korun.

„Celosvětově stojí lístek do kina v průměru 122 korun. V následujících čtyřech letech očekáváme, že jeho cena poroste o necelé procento ročně. Více porostou ceny lístků v rychle rostoucích trzích Jižní Ameriky či Indie, a to přibližně o 4 %, v Číně by to měla být přibližně dvě procenta,“ dodala Monika Šilleová.

 

Pavel Heřmanský
manažer, Public Relations