« duben 2017 | Main | červen 2017 »

12 posts from květen 2017

30/05/2017

Čtvrtina příjmů tradičních bank a pojišťoven je v ohrožení. Investice do FinTech startupů dosáhly celosvětově 1 bil. Kč

Čtyři z pěti největších světových finančních institucí (82 %) plánují v následujících třech až pěti letech posílit partnerství v oblasti FinTech. Ukázala to studie PwC o vlivu FinTech na tradiční finanční instituce. Obávají se, že v průměru 24 % jejich současných příjmů je v ohrožení kvůli inovacím nových technologických hráčů ve finančním světě. Zároveň očekávají zhruba 20% výnosnost svých investic do FinTech. Podle platformy PwC DeNono celkové globální investice do FinTech startupů dosáhly za poslední čtyři roky 40 miliard dolarů, tedy přibližně bilion korun.

Studie  PwC na základě průzkumu mezi více než 1300 respondenty z největších světových finančních institucí ukázala, že se tradiční banky, pojišťovny či investiční společnosti inovacemi vážně zabývají. Hlavním důvodem je obava z nových nezávislých FinTech hráčů na trhu, kteří by mohli tradiční finanční instituce připravit o jejich příjmy. Obavu vyjádřilo 88 % dotázaných. Loni to bylo 83 %. V průměru by si podle respondentů mohli inovativní konkurenti „ukousnout“ 24 % výnosů tradičních bank či pojišťoven.

„Tradiční české banky či pojišťovny se zatím nenaučily spolupracovat s FinTechy tak intenzivně, jako je tomu ve vyspělejších zemích. V posledních letech však i v Česku pozorujeme rostoucí aktivitu. Hrozba ztráty příjmů klasických finančních institucí ve prospěch nových hráčů je u nás, tedy alespoň v krátkém období, nižší,“ říká Martin Vurm, odborník na FinTech, PwC ČR.

Capture1

Spolupráce tradičních finančních institucí s s FinTech stratupy má potenciál pro obě strany. FinTech startupy mají zájem o přístup ke kapitálu a zákaznické základně. Velké finanční instituce si začínají uvědomovat, že by FinTech mohl být klíčem k překonání tradičních technologických a komunikačních překážek, kterým čelí. Partnerství s FinTech startupy pro ně bude znamenat částečný outsourcing výzkumu a vývoje a zároveň jim umožní nabídnout zákazníkům mnohem rychleji nové produkty.

„FinTech spolupráce není o tom naskočit na nejnovější technologie, mnohem více je o nalezení nejefektivnějšího řešení, které nejlépe poslouží konečným zákazníkům,“ vysvětluje Manoj Kashyap, globální FinTech lídr PwC.

Mobilní peněžní služby se stávají cestou k zákazníkům, kteří dosud nebyli obsluhováni bankami. PwC očekává, že mobilní technologie otevřou platebnímu sektoru celosvětově trh v hodnotě tří bilionů dolarů.

29/05/2017

„Spolupracuji s VŠ, protože mě štvou předsudky v této společnosti,‘‘ říká Petra Štogrová Jedličková

V PwC vede Business Development a Inovace, na střední studovala matematiku a programování, poté na UK FF Informační studia a knihovnictví. Založila elektronický časopis a v práci se zabývá inovacemi a technologiemi. Tak všestranná je Petra Štogrová Jedličková. Hodně věnovala nejen PwC, ale i vysokým školám, kde se stále aktivně angažuje. Jaká byla manažerka z PwC za katedrou a co je tam jejím cílem? Odpovědi najdete v rozhovoru.

Petro, prozraď něco o sobě. Na co se zaměřuješ a co tě baví?

Vystudovala jsem Informační studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a nyní vedu oddělení Business Development a Inovace v pražské kanceláři PwC. To obsahuje širokou škálou věcí, jako je inovační program, spolupráce se start-upy, výzkumná činnost, pomoc při práci na obchodních návrzích či správné zacílení na trh. Vlastně celý můj život mám takový mezioborový.


IMG_8714Takže máš radši svět informací a inovací než svět čísel.

Rozhodně. Práci, kde se sedí a počítá, bych dělat nemohla. Nenaplňovalo by mě to. Už na střední škole při hodinách programování jsem měla problém, protože mě tolik nezajímala technika a jak se co dělá. Baví mě ty proměnné kolem, tedy jaký to řeší problém, jak to ovlivňuje lidi, s čím to souvisí a tak. Umím propojovat věci a dokážu vidět nové možnost. Na sezení a počítání jsem moc kreativní, tam by mě asi neměli rádi.

Co se ti líbí na práci v PwC‘?

Na tohle se mě zrovna nedávno někdo zeptal. Řekla jsem, že to, že tu jsou chytří lidé a že s nimi mohu spolupracovat. Ti lidé jsou opravdu chytří a zajímaví a i tohle do těch škol přináší, takže tu výuku vylepšují a obohacují. Když jsem přednášela, studenti byli nejvíce zvědaví na lidi z praxe, chtěli znát věci ze života.

Na některých projektech PwC spolupracují i studenti, a dokonce tu máme spoustu kantorů a lidí, kteří na vysokých školách přednáší. K čemu si myslíš, že je taková spolupráce s vysokými školami dobrá? Děláš to, protože chceš předávat své zkušenosti nebo si se studenty prostě rozumíš?

Jedna věc, která mě opravdu hodně štve a připadá mi obecně jako problém v této společnosti, jsou předsudky. Předsudky vůči komerci a naopak. Předsudky o tom, že my z komerčního světa jsme zbohatlíci, které zajímají jen peníze, že jsme materialisti. Ale víš, kolik lidí tady dělá v neziskovkách, kolik pomáhá charitě či dobrovolničí? Vím o spoustě lidí, kteří jsou v neziskovkách, dělají ve start-upech a zároveň vyvíjí projekty s vysokou školou, takže hranice toho, kdo je kdo, už neexistují. Lidé mají bohužel úplně zkreslenou představu o tom, co je komerční svět, a myslí si, že je to snad samostatná planeta. A opačně je tomu bohužel podobně. I tady jsou lidé, kteří mají zase úplně mimo názor na to, co jsou to neziskovky a jací lidé v nich pracují. Ve firmě, kde jsem působila předtím, jsme pracovali pro státní správu, kde byly zase předsudky vůči podnikatelům, že jsou všichni zloději. Mně tyhle bariéry vadí, jelikož se potom těžko navazuje nějaká spolupráce a o té to je. I proto se v akademickém světě pohybuji. Abych tyto bariéry bořila nebo se o to alespoň pokusila. Na druhou stranu je v tom i něco pro mě. Moc mě zajímají studenti, co v jejich životě zrovna frčí a jakým způsobem se dnes staví ke kariéře a práci.

A jak konkrétně se na univerzitách angažuješ?

Na Univerzitě Karlově jsem vyučovala předměty kolem informační politiky, informačních služeb, elektronické kultury apod. Konkrétně pro obor Studia nových médií. Tím hlavním tématem byla informační společnost, regulatorika téhle sféry, bylo to opravdu široké téma, ze kterého si mohl každý vybrat. Teď už standardní výuku nemám, ale občas přednáším a vedu doktorské práce.

A to máš při práci ještě čas a chuť na čtení dizertačních prací? Já se sotva přemluvím k přečtení knížky.

Je to hodně práce a nevýhodné v tom, že ten text nepřichází postupně, jelikož studenti často nakumulují šílené množství textu. Jednou jsem byla konzultantkou k práci, se kterou si profesoři nevěděli rady. Musela jsem ji rozebrat doslova na prvočinitele, abych zjistila, jestli se dá obhájit nebo je to úplně mimo. Tu práci jsem okomentovala tak, že když jsem ji vracela, měla 600 stran. Autorka práce to nakonec celé přepracovala, obhájila a ještě se stihla stát mámou. Potom se tady za mnou v práci stavila s dárkem. Začali jsme se vídat a teď jsme skvělé kamarádky. Takových historek mám více, a i proto stojí ta dřina za spoluprací s univerzitami za to.

Jaké bylo být paní profesorkou a sedět za katedrou místo v lavici?

Byla to zajímavá zkušenost i boj. Já jsem učení brala tak, že se při přednášce učí jak student, tak učitel. V pedagogický model drillového typu, kdy učitel na studenty nasype své moudro a oni se ho potom naučí nazpaměť a zopakují u zkoušky, nevěřím. To už dnes nefunguje. Pro mě bylo důležité, aby se studenti dokázali v tématech orientovat, měli načteno a vytvořili si vlastní názor, o kterém jsme potom diskutovali. I oni mi tak přinesli něco, co jsem třeba neznala. Nový pohled. Z toho ale plynuly dva extrémy studentů. Ti, kteří využili diskusi názorů k diskusi o všem, včetně splňování požadavků předmětu. Na druhé straně byli ti, kteří trvali na tom, že chtějí znát pravdu. V matematické rovnici je výsledek jeden, jedna pravda. Tento obor je ale hlavně o názoru a argumentech, na kterých je ten názor postaven. To byly dva protipóly, se kterými jsem trochu bojovala. Uprostřed už potom byla spousta dalších střelených i skvělých lidí.

A co takhle nějaká vtipná příhoda ze života učitelky?

Nevím, jestli vtipná, ale jedno faux pas se mi stalo při výuce předmětu Sociální média. Byla to přednáška o aktivismu a já potřebovala rozproudit debatu nějakým reálným příkladem aktivismu, abychom si na něm mohli ukázat, jak se staví kampaň. Předstoupila jsem před třídu a zeptala se, jakému dobrovolnictví se věnovali, kdo dělal pro jakou neziskovku nebo vypomáhal charitě. I kdyby to měla být záchrana velryb, červených mravenců, stačilo by mi cokoliv. Nastalo hrobové tichu a studenti na mě koukali jako na totálního cvoka a já na ně zírala zpátky (směje se). Ukázalo se, že nikdo z nich nemá s dobrovolnictvím jedinou zkušenost. Špatně jsem je odhadla, jelikož mě nenapadlo, že by je takové věci vůbec nezajímaly.

Co nejcennějšího sis jako profesorka z vysoké školy odnesla?

Asi to kamarádství. Nevím, jak je to na jiných školách či oborech, ale my učitelé jsme si byli se studenty opravdu blízcí a vždy tam panovala přátelská atmosféra. Byli jsme dost otevření, asi i díky tomu, že mezi námi nebyl tenkrát téměř žádný věkový rozdíl. Dokonce jsem i nosila brýle a drdol, aby si mě nepletli se studentkou (směje se). Spousta studentů, které jsem učila nebo s nimi spolupracovala, se stali mými dlouhodobými přáteli. Někteří zase spoluvytvářeli náš časopis pro knihovníky a jeden je teď dokonce jeho redaktorem, což mi asi jen tak nezapomene (směje se). Stále o sobě víme, a jelikož jsou všichni na FB, vidím, co dělají a kde po světě cestují. Je inspirativní sledovat, kam se v životě posouvají. Také si vážím jejich názoru a občas na nich i něco otestuji.

Boříš bariéry i jinde než u studentů?

Tady mě napadají třeba knihovny. V dnešním světě, kde každý spíš googlí, než čte, je knihovnictví zajímavá výzva. Tento obor jsem měla v rámci společného základu na začátku vysokoškolského studia, a proto k němu mám blízko. Před dvaceti lety jsem také založila knihovnický časopis www.ikaros.cz, který stále existuje a mezi knihovníky je hodně čtený. Tam jsme právě psali o trendech v oblasti knihovnictví a před šesti lety jsem byla poprvé pozvána do Národní knihovny, abych tam tyto novinky pro lidi z oboru přednášela. Nová média jsou pro spoustu z nich takové sci-fi, tedy něco vzdáleného, ale exotického. Přijala jsem roli tak trochu „exota na konec“ a ráda jim tam každoročně přednáším nové trendy v oboru. Schválně vybírám takové futuristické, odvážnější vize, které je občas zvednou ze židlí, a to mě moc baví. A je asi taky. Potvrzuje to fakt, že jsem začínala přednáškou na konci a teď už bývá mezi prvními. To považuji za pokrok.

 

S Petrou si povídala: Lucie Šindelářová

Pocházím z Ústí nad Labem a už když jsem v pěti letech hrála anglické pexeso, jsem věděla, že chci dělat jazyky. Vystudovala jsem tedy Anglický jazyk a literaturu na PF UJEP, ale jelikož mi k srdci přirostla morfologie a ne Shakespeare, dále jsem pokračovala studiem Anglické filologie na FF MU. Vypadalo to, že ze mě bude paní učitelka, ale místo vysvětlování předpřítomného času jsem se rozhodla jít kreativnější cestou. Do marketingu PwC jsem nastoupila v únoru 2017 a věnuji se především psaní a úpravě textů a překladům, které se snažím protkat trochou humoru

18/05/2017

5x o práci u nás

Od uchazečů o práci v PwC často dostáváme nejrůznější otázky, jak to u nás chodí. Přečtěte si odpovědi na pět z nich, které je zajímají nejvíce.

Otázka 1:
Jak dlouho po nástupu dostanu skutečně zodpovědnou práci?
Dříve, než se nadějete. Téměř okamžitě po úvodním zaškolení budete mít možnost vykonávat zodpovědné a komplexní úkoly. Rychlost karierního postupu závisí především na kvalitě vaší práce. A bez pomoci vás určitě nenecháme. Samostatnost je pro nás důležitá, ale budeme neustále podporovat váš další rozvoj a pokrok.

Otázka 2:
Podnikáte něco s kolegy i po práci, mimo kancelář?
Rozhodně. Akcí, které je možné si společně užít, existuje spousta. Jednak organizovaných přímo firmou - Ski víkendy, vánoční party, klientské akce a další. Nejčastější jsou ale setkání, která probíhají čistě na základě chuti lidí být spolu i po té, co je práce hotová – nejrůznější sportovní utkání a závody, oslavy narozenin, kolaudace a tak dále a tak dále.

Otázka 3:
Z jakých odvětví jsou vaši klienti?
Úplně bez nadsázky - ze všech. Od výroby hadrů na podlahu až po provoz dialyzačních center v nemocnicích. Na nudu není čas. Člověk neustále poznává něco nového. Navíc si pro sebe může najít oblast, která ho nejvíc baví, a v ní se pak dále profilovat.

Otázka 4:
Odborné kvalifikační zkoušky ACCA jsou prý velmi náročné. Je to tak?
Zcela upřímně – zkoušky ACCA dají člověku zabrat. My vás ale maximálně podpoříme. Zkoušky za vás uhradíme, o vaši přípravu se postará naše PwC´s Academy, pověstná vysokou úspěšností svých studentů, a firma vám také poskytne potřebné studijní volno.

Otázka 5:
Musím umět účetnictví?
Znalost účetnictví se v začátcích určitě hodí, ale úplně klíčová není. Každý nováček projde po nástupu pečlivě propracovaným systémem školení, zaměřených primárně na finanční a manažerské účetnictví. Nejlepší školou je ale stejně praxe, protože „v terénu“ a při práci samotné se všechny informace vstřebávají přirozeně a jaksi mimochodem.

Nejčerstvější informace o karierních možnostech v naší společnosti najdete na:
http://www.pwckariera.cz

 

 

17/05/2017

Více než polovina firem není na útoky hackerů připravena

Hrozba finančních ztrát v souvislosti s možným napadením malwarem, který šifruje uživatelská data, dle expertů z PwC roste. Jen polovina firem má přitom podle průzkumu společnosti nástroje na jejich detekci a aktivně monitoruje a analyzuje bezpečnost svých systémů. Méně než polovina firem se zabývá vyhodnocováním rizik a zranitelnosti svých systémů a používá předplacené služby na jejich ochranu.

Hackeři neustále zdokonalují své taktiky a nacházejí nové způsoby, jak z firem i jednotlivců dostat peníze. Ještě před pár lety k tomu sloužily hlavně phishingové útoky, které infikovaly počítače uživatelů s internetovým bankovnictvím pomocí odkazů v e-mailech, jenž do jejich počítačů stáhly malware. Skrze zasažené počítače potom útočníci sledovali transakce uživatelů a za pomoci ukradených dat autorizovali podvodné transakce nebo s použitím technik sociálního inženýrství oklamali klienty, kteří pak nevědomky převedli peníze na účty podvodníků.

„Útočníci dnes v rostoucí míře používají nové metody pro získávání peněz, založené na vydírání,“ uvedl Michal Čábela, manažer oddělení Řízení rizik ze společnosti PwC. „Růst hrozby ransomware pozorujeme již několik let,“ řekl. Ransomware je software, který po nainstalování do počítače zašifruje soubory a poté po uživateli požaduje peníze za jejich dešifrování. Pokud nejsou dodány, zasažený uživatel ztratí k datům přístup nebo jsou jeho data zveřejněna, což může poškodit jeho reputaci.

Velké společnosti si svá data většinou zálohují, takže ta zašifrovaná lze po útoku obnovit. Ač se tato ochrana zdá být dostatečná, ne vždy tomu tak je. „Obnova dat, která byla jednou zašifrována ransomwarem, je jen poloviční výhra,“ varoval Čábela. „Důležitá je také pověst společnosti, a ta může být poškozena, pokud ukradené informace uniknou ven nebo vyjde najevo, co se stalo.“ Navíc podle něj mohou útočníci nainstalovat do systému jiné komponenty malwaru, které jim umožní vzdálený přístup k infikované IT infrastruktuře.  Firmě dále vznikají „náklady spojené s přerušením činnosti kvůli nákaze nebo potřebě izolovat systémy, aby bylo možné problém vyřešit a minimalizovat rizika,“ dodal Čábela.

Jak funguje ransomware WannaCryptor (WannaCry)?

Vlna nakažení ransomwarem WannaCry se zvedá od pátku 12. května. Mnoho velkých mezinárodních společností bylo tímto útokem postiženo. Počítače mohou být infikovány e-maily, které uživatele vyzívají k otevření přílohy. Tento útok je nicméně význačný svým samopropagačním mechanismem, který je součástí tohoto typu malwaru a umožňuje, aby se nákaza z jednoho počítače šířila do ostatních ve svém IT prostředí. Malware využívá známou mezeru v systému Windows, která byla Microsoftem opravena v rámci březnové aktualizace MS17-010. V rozsáhlém IT prostředí ale aktualizace a instalace takových oprav bohužel trvají déle, díky čemuž se mnoho počítačů stává zranitelnými. Takové počítače se mohou navíc nakazit pouhým připojením k veřejné síti Wi-Fi, ke které jsou připojeny již jiné napadené počítače. Tento druh malwaru se umí sám aktualizovat a instalovat další verze, které antiviry pomocí standardních detekčních metod neodhalí.

Základním pravidlem u takových případů (pokud není v ohrožení lidský život) je s útočníky nekomunikovat a žádné výkupné neplatit.

Pro snížení hrozby nákazy a činnosti malwaru WannaCry zvažte následující kroky:

  • Okamžitě izolujte nakažené pracovní stanice od zbylých součástí podnikové IT infrastruktury.
  • Zajistěte, aby měly komponenty infrastruktury omezenou možnost připojení k internetu s použitím protokolu SMB, který se používá pro přenos a sdílení souborů (blokace veřejné internetové komunikace k a z portů 137, 139, 445).
  • Omezte možnost použití verze SMBv1 protokolu sdílení složek skrze celou IT infrastrukturu.
  • Omezte možnost spouštění nepodepsaných maker v Microsoft Office dokumentech tím, že změníte nastavení skupinové politiky a umožníte pouze schválená, správně podepsaná makra.
  • Zajistěte, aby dálkový přístup k IT infrastruktuře probíhal přes VPN s dvoufázovým ověřením.
  • Najděte a omezte přístup infrastrukturních komponentů (ty bez nainstalované opravy MS17-100) ke klíčovým aplikacím a komponentům podnikové IT infrastruktury.
  • Proveďte vynucení aktualizace antivirových podpisů.
  • Zajistěte, aby uměla pracovní stanice rozpoznávat názvy domén a komunikovat s tzv. kill-switch doménami používanými v nejoblíbenějších verzích malwaru WannaCry.
  • Sledujte komunikaci a řešení pro odblokování domén: iuqerfsodp9ifjaposdfjhgosurijfaewrwergwea[.]com and ifferfsodp9ifjaposdfjhgosurijfaewrwergwea[.]com).
  • Snažte se své zaměstnance neustále vzdělávat a zvyšovat jejich povědomí o malwarech a útočných vektorech s prvky sociálního inženýrství.

 

Security2-LinkedIn_900x500

16/05/2017

Další zvýšení daňového zvýhodnění na děti

Pro zdaňovací období roku 2017 bylo schváleno další navýšení daňového zvýhodnění na vyživované děti. Nová úprava přinese dodatečné daňové úspory poplatníkům se dvěma a více dětmi. Výše zvýhodnění na první dítě zůstává na částce 13 404 Kč, na druhé dítě se zvedá z 17 004 Kč na 19 404 Kč, tj. o 2 400 Kč ročně, a na třetí a další dítě dochází ke zvýšení z 20 604 Kč na 24 204 Kč, tedy o 3 600 Kč ročně.

Tomáš Hunal, Zdeněk Drozd
Daňové a právní služby

15/05/2017

Pořízení zboží nebo služeb zdravotního a léčebného charakteru osvobozeno od daně

Nepeněžní příjem zaměstnance ve formě pořízení zboží nebo služeb zdravotního a léčebného charakteru od zdravotnických zařízení či pořízení zdravotnických prostředků na lékařský předpis bude osvobozen od daně z příjmů na straně zaměstnance. Tento příjem zaměstnance rovněž nepodléhá odvodům na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění. Toto zpřesnění výkladu dosud platného ustanovení zákona vyplývá z novely zákona podepsané prezidentem Zemanem na konci dubna.

Podmínkou pro osvobození je nepeněžní forma poskytnutí benefitu a hrazení zaměstnavatelem z nedaňových nákladů/výdajů (případně z fondu kulturních a sociálních potřeb či sociálního fondu).

Tomáš Hunal, Zdeněk Drozd
Daňové a právní služby

12/05/2017

Další omezení maximální výše paušálních výdajů

Poplatníci s příjmy ze samostatné činnosti a z nájmu, kteří uplatňují výdaje procentem z příjmů, budou nově moci uplatnit pouze výdaje u příjmů do výše 1 milionu korun. Například u příjmů z živnostenského podnikání, kde lze uplatnit výdaje ve výši 60 % příjmů, půjde maximálně o 600 tisíc korun. Zároveň však tito poplatníci budou moci bez omezení využít slevu na manželku i daňové zvýhodnění na děti. Vyplývá to z novely zákona o daních příjmů, kterou na konci dubna podepsal prezident Zeman. Tento postup se bez výjimky uplatní od zdaňovacího období roku 2018. Pro zdaňovací období 2017 si poplatníci budou moct zvolit, zda budou postupovat podle nového režimu či podle znění zákona před touto novelou.

Tomáš Hunal, Zdeněk Drozd
Daňové a právní služby

10/05/2017

„FinTech je motorem změn finančních služeb,“ odkázal Martin Vurm na konferenci Digitální peníze

Peníze jsou téma věčné a byly i předmětem konference pořádané obchodní sítí TUESDAY Business Network, která se u nás konala 27. 4. Konkrétně šlo o peníze digitální. Akce, kterou síť TUESDAY pořádala již poněkolikáté, byla velmi povedená a novinky z oblasti digitalizace ve finanční správě si přišlo poslechnout více než 70 účastníků. Na konferenci hovořilo 10 profesionálů z různých odvětví. A co se řešilo? Nejistá budoucnost hotovosti, karet i účtů nebo třeba rozkvět fenoménu FinTech. Na řeč přišel i úspěšný věrnostní program, jehož je spousta z nás součástí, tedy Tesco Clubcard, digitalizace slevových kupónů i co vše už dokáže naše techno peněženka – mobilní telefon.

Martin Vurm, senior manažer v oddělení poradenství se specializací na finanční služby, hovořil na téma Revoluce ve finančních službách a představil trendy v oblasti finančních služeb, a to včetně úspěšných společností z odvětví FinTech. Ty poskytují finanční služby prostřednictvím inovativních technologií. V ekosystému FinTech hrají primární roli start-upy, které spolupracují s finančními institucemi a technologickými firmami na vývoji finančních služeb a způsobů jejich poskytování. A jaké zajímavosti v této oblasti zmínil?

Digitální_peníze2_LI

FinTech stále častěji spolupracuje s finančními institucemi v modelu B2B. S pojišťovnami spolupracuje na sofistikovaných datových a analytických modelech, poskytovatelům plateb zase nabízí řešení pro zvýšení kybernetické bezpečnosti. I banky stále častěji hledají řešení pro efektivní hodnocení úvěrů a rozhraní pro otevřené bankovnictví. Průzkum PwC dále ukázal, že umělá inteligence je hlavním tématem pro správce majetku, kteří chtějí využít robotizovaného poradenství a robotizovaného investování.

Celosvětově hlavním tématem v oblasti FinTech je Blockchain. Finanční instituce počítají s využitím této technologie převážně pro převody a platební transakce, správu identit a vypořádání cenných papírů. 77 % těchto institucí plánuje integrovat Blockchain do své infrastruktury už v roce 2020.

PSD2 a okamžité platby jsou jedním z příkladů regulací, které vytváří nové příležitosti i na lokálním trhu. Během příštího roku se budou banky muset otevřít třetím stranám pro přístup na platební účet a inicializaci plateb. Okamžité platby zkrátí časový rozdíl mezi odesláním a přijetím domácí platby z až několika dní na pouhých 20 vteřin.

Ani český trh nezůstává pozadu. I zde je FinTech lídrem inovací, a to především v oblasti retailového bankovnictví. Ve finančním odvětví se nyní pohybuje více než 50 českých FinTech, ať už se jedná o půjčky (Zonky), směnu měn (Valuto), platební služby (Twisto), nebo třeba pojištění (PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna).

Digitalni-penize-10
Chcete vědět více o tom, co je nového ve FinTech?  Náš PwC Global FinTech Survey má odpovědi. Přečíst nebo stáhnout si ho můžete zde. Pokud Vás spíše než čísla zajímají služby, které v oblasti bankovnictví nabízíme, neváhejte navštívit naše stránky.

Autoři: Lucie Šindelářová - Marketing & Communications

               Martin Stiller - Advisory ve finančních službách (LinkedIn)

             

05/05/2017

Liberalizace pobytu občanů Ukrajiny na území ČR/Schengenu

Občané Ukrajiny budou moci od června 2017 pobývat na území schengenského prostoru až 90 dnů bez víza. Aby mohli využít tohoto zvýhodněného režimu a realizovat své obchodní či turistické cesty, musí být držiteli biometrických pasů. K práci na území ČR/Schengenu budou i nadále potřebovat předepsaná povolení.

 

Jana Zelová
Daňové a právní služby