6a01b7c82cd82f970b0223c8453b23200c

Start-upům v SIA 2017 jsme pomáhali nastavit byznys plány a nakopnout marketing

PwC Česká republika

Mezi aktivity naší firemní odpovědnosti patří už několik let starost o účastníky Social Impact Award (SIA). Jde o nejvýznamnější mezinárodní soutěž pro start-upy zabývající se společensky prospěšným podnikáním.

Zástupci přihlášených projektů, které postoupí do tzv. akceleračního programu, si v něm zlepšují své podnikatelské know-how během pravidelných koučingových setkání s mentory z PwC. Spolupráce však posouvá nejen účastníky soutěže, ale i naše kolegy v rolích poradců. Jak konkrétně vnímají přínos SIA její účastníci z loňského ročníku?

SIA_Pomahame
Sem s tou strategií!

Zástupci začínajících start-upů sami často ještě nemají přímou zkušenost s podnikáním, a snad proto nejvíce oceňují pomoc s nastavením obchodního modelu. „Do SIA jsme se přihlásili s byznys modelem, který se ukázal v začátcích podnikání jako nevhodný a bylo potřeba vytvořit nový,“ konstatuje Kateřina Vondráková z HERO CLAN. „Během krátké doby jsme navrhli několik způsobů, kterými bychom mohli vydělávat peníze. Společnou diskuzí jsme vybrali společensky odpovědnou produkci. Poté jsme se domluvili na průzkumu trhu a provedli několik rozhovorů s potenciálními klienty. Na základě výsledků jsme pak s mentory naplánovali další kroky.“
Podobně pomoc mentorů na začátku projektu oceňuje i Lenka Opočenská, zakladatelka ostravského Centra terapie autismu: „Dali mi zpětnou vazbu na projekt jako takový. Spočítala jsem si potřebné výdaje k tomu, jaký musím mít příjem, abych mohla odejít ze zaměstnání, a krátce po působení v SIA jsem výpověď skutečně dala.“
Mladí podnikatelé si na účasti v akceleračním programu dále váží tipů na efektivní prezentaci firmy nebo možnosti seznámení se se základy účetnictví. Krok za krokem tak získávají klíč ke stanovení realistických cílů, i k jejich postupnému naplnění.

Finaliste_2017_SIAObjevování jiných světů 

Účast v akceleračním programu SIA vnímají mentoři z řad našich kolegů jako významnou zkušenost, která je ovlivnila po stránce profesního rozvoje a růstu, ale také lidsky. Zajímavý pro ně byl zejména střet korporátního byznysu se světem dobročinnosti neziskového sektoru, tak odlišným od jejich běžné pracovní reality. „Lidsky je pro mě přínosné vědět, že spousta lidí vidí svoje uplatnění v tom, že pomáhá druhým,“ shrnul své dojmy Miroslav Pavlas, mentor Centra terapie autismu. Zuzana Hlinická, mentorka NEJČR, navíc oceňuje ušlechtilost myšlenky celé soutěže: „Jednotlivé projekty propagují udržitelnost a odpovědnost, hodnoty, které jsou pro mě významné.

Bez technologií už to dnes nejde

Pozornost a posun kupředu si u mnoha projektů vyžádaly také propagace a marketing. Pro většinu soutěžících se jako zcela dostačující ukazují běžně dostupné technologické nástroje. „ Jsou naprosto zásadní pro efektivní komunikaci, diskuzi a předávání informací mezi klientem a poradcem“, říká František Gregor, mentor NEJČR. „Internet nám dává možnost dohledat téměř cokoli. I přesto jsou výborné přírodní produkty od lokálních firem zastíněny horšími produkty s lepším marketingem. Toto chceme díky znalostem online prostředí a marketingu změnit tak, aby lidé mohli snáze najít produkty odpovědných firem,“ má jasno v marketingových cílech projektu NEJČR jeho zástupkyně, Barbora Telecká. Velmi důležitá je ovšem i praktická stránka věci. „Skvělým nástrojem je pro nás Solidpixels, na kterém máme postavený web. Dokážeme jednoduše a rychle administrovat naši stránku, což je u rychle se rozvíjejícího projektu nepostradatelné“, doporučuje Kateřina Vondráková z HERO CLAN.

Partnerství se SIA nám umožňuje propojit inovativní přístup k byznysu se společensky prospěšnými aktivitami. A velmi nás těší, že naši spolupráci vnímá více než pozitivně také koordinátorka soutěže SIA, Kateřina Boušková: „Díky odbornému vedení mentorů z PwC patří česká odnož Social Impact Award k těm nejlepším programům v naší zemi.“

Do aktuálního, již sedmého, ročníku Social Impact Award 2018 můžete svůj projekt přihlásit až do 30. dubna 2018. V pravidlech se ujistěte, že splňujete 3 základní kritéria, a rovnou se směle pusťte do vyplnění přihlášky.