6a01b7c82cd82f970b01bb0a019479970d

To jsme my: oddělení Risk Assurance

PwC Česká republika

Post_risk_assurance

Rizika všeho druhu, třeste se!

Risk Assurance se snaží být všude tam, kde je potřeba řešit nějakou hrozbu. Umíme se postarat o prevenci, dostat pod kontrolu rozjíždějící se průšvih, ale taky uhasit to, co už hoří.


Hodně týmů, jedna mise

Momentálně nás je přibližně 90 stálých kolegů a zhruba 30 stážistů a pracujeme v mnoha menších týmech, třeba jen o 5-10 členech. Všechny nás ale spojuje a vystihuje mise celého PwC: Řešit důležité problémy klientů s cílem vytvářet důvěru v celé společnosti. Naši práci také skvěle vystihuje motto s původem zcela mimo PwC: Pomáhat a chránit. :-) Klienty chráníme tak, že identifikujeme rizika, která jim hrozí, a upozorňujeme je na ně. A při naší poradenské činnosti jim pomáháme s řešením problémů nebo s řízením rizik.

A teď už hodně konkrétně: Co řešíme za věci

Risk Assurance vzniklo z týmu zaměřeného na prověrky IT prostředí a kontroly v rámci finančního auditu a tým věnující se tzv. systémovým a procesním auditům je u nás stále. Za dobu fungování našeho oddělení jsme se také začali specializovat na další oblasti spojené s řízením rizik, související zejména s IT. Staráme se klientům o kybernetickou bezpečnost, zabezpečení informací (data privacy), navrhujeme a posuzujeme bezpečnostní strategie, řešíme licence, datové analýzy a vizualizace a zabýváme se strojovým učením, robotizací a vytěžováním dat a procesů. Naším cílem je efektivita klientských procesů a maximalizace užitku z existujících dat.

Firmám pomáháme připravit se na potencionální rizika, která by mohla ochromit jejich činnost – připravujeme pro ně analýzy rizik, havarijní plány a plány obnovy. Pomáháme nastavit procesy pro řízení a monitoring dodavatelů. Pokud klientům klíčové projekty přerůstají přes hlavu, pomáháme jim dostat je zpátky do správných kolejí. Jsme specialisti na vyhodnocení rizik a zavedení či posouzení kontrolního prostředí, aby se klienti nemuseli rizik bát. Kromě nastavení kontrol také implementujeme řešení určená pro řízení rizik a dodržování souladu s legislativou a interními předpisy společností. Dokonce u klientů tohle všechno testujeme formou interního auditu.

Risk Assurance_2
Říkáme jim „Farma“ (a trochu je tím zlobíme :-))

Do Risk Assurance patří ještě jeden hodně specifický tým - Risk and Regulatory/Pharma. Pomáhá udržovat transparentnost ve farmaceutickém prostředí. Firmy do PwC posílají data o odměnách, které poskytují spolupracujícím lékařům. PwC je zpracovává a výsledkem je veřejně přístupná databáze. Tu využívají zejména média nebo pacienti, jejichž ochrana je samozřejmě tím hlavním, oč tu jde.


Umíte si sami sebe u nás představit..? 

Pokud se vám spektrum našich činností zamlouvá, dejte nám o sobě vědět - po chytrých a šikovných lidech je u nás poptávka neustále. Vše potřebné včetně kompletního přehledu volných pozic najdete na našich kariérních stránkách.  Nové kolegy aktuálně hledáme například na aktální pozice:


Sladit ranní ptáče se sovou? Stačí jen chtít

Pracovní rytmus se u nás liší tým od týmu, ale určující jsou pro něj v zásadě 3 veličiny: individuální nastavení konkrétního člověka, sezónnost práce a typ klienta. V PwC je nás hodně a každý jsme jiný, ale snažíme se, abychom všichni mohli fungovat podle svých potřeb. Někdo je ranní ptáče a chodí do práce na šestou, jiný si zase rád přispí a dorazí třeba na půl desátou. Samozřejmě je pak potřeba vyvinout jisté úsilí na to, aby se obě strany sladily. Chuť a vůle vyjít si vstříc jsou ovšem to nejdůležitější a my máme obojí.

Některým týmům se do jejich pracovního rytmu promítá sezónnost a nejvytíženější jsou přibližně od října do března. V létě si ale zase mohou klidně užít několik týdnů volna v kuse nebo si vzít neplacené volno na delší pobyt v zahraničí.
Týmový rytmus může hodně ovlivnit také typ klienta. Tým Pharma často pracuje se zahraničím a jednou si musí přivstat (při komunikaci s Čínou), jindy zase začíná s prací později (když je ve hře Amerika).
Flexibilita je u nás ale obecně velmi skloňovaným pojmem. Lidé mají běžně například různé nestandardní typy úvazků a vzájemně se slaďujeme podle toho, co kdo zrovna potřebuje. 

Risk Assurance_1
Trápíte-li rádi svůj mozek, u nás si přijdete na své

Ve většině našich týmů se každý rok dostanete k něčemu opravdu novému. U nás se budete pořád rozvíjet, posouvat, učit se. Kolegyně ve Pharma týmu si díky častému kontaktu se zahraničím pochvalují i možnost zdokonalovat při práci svoji angličtinu. Také nás hodně baví poznávat, jak fungují jiné firmy, naši klienti – jejich procesy, kontroly atd.


Pojďme si změřit náladu

Je nám jasné, že od toho, jak se v práci cítíme, se odvíjí naše motivace a celkový vztah k danému zaměstnání. Proto také u nás pravidelně zjišťujeme, jakou mají lidi náladu. A to doslova. V našem Mood Monitoru se každý může vyjádřit k tomu, co se mu v práci líbí nebo nelíbí. Kritice se nebráníme a naopak ji vnímáme pozitivně jako způsob jak věci zlepšovat. Díky tomu u nás vzniklo prostředí skutečné důvěry, kde se lidé nebojí být upřímní a mohou bez obav řešit to, co jim vadí nebo s čím mají problém.


Co frčí v naší partě

 • Jsme vyznavači hesla „Sranda musí být, i kdyby na chleba nebylo“.
 • Dvě z našich aktuálních „hot“ témat jsou bitcoiny a Starwars. V každém týmu to vidíme trochu jinak, ale vášně tyhle pojmy vzbuzují bez výjimky ve všech. :-)
 • Rádi a často se potkáváme i mimo práci. Pravidelně společně koštujeme vlastnoručně vyrobené domácí kořalky ;-) a pořádáme kulinářské večeře a la „Prostřeno“ s rozdílem, že nic a nikoho nehodnotíme, ale jenom si užíváme. Velmi populární jsou také návštěvy vinných sklípků a týmové brunche.
 • V zimě celý náš tým pravidelně vyráží na lyže a v létě na plachetnice, už tradičně na Orlík.
 • Samozřejmostí jsou nejrůznější sporty, ovšem již v menších skupinkách, hlavně squash, lezení, floorball, yachting, voleybal, kulečník, jízda na koni, paraglide, létání, motokáry a paintball.

  Risk Assurance_3


Pár lákadel a zajímavostí na závěr

 • Počet žen v našem týmu bez ohledu na technické zaměření naší práce pomalu, ale jistě roste a je jich u nás momentálně asi třetina. Podobné to je ale také s rozdělením týmu na pivaře a vinaře – jejich poměr je přibližně 70 na 30. :-)
 • Muži se u nás nejčastěji jmenují Honza, a pak Ondřej a Michal. Mezi ženami jednoznačně převažují Petry.
 • Na své si v Risk Assurance přijdou také milovníci mezinárodní atmosféry – kromě Čechů mezi námi najdete také Španěla, Slováky, Itala, kolegyni a kolegu z Ruska, Vietnamce nebo Kazachstánku.
 • Naše dveře jsou skutečně otevřené – i když odejdete zkusit štěstí jinam, klidně se k nám může stát, že se zase vrátíte. A rozhodně nebudete první, ani poslední.

Banner-blog-670x170 (1)
Chcete se o nás z Risk Assurance dozvědět ještě víc? Navštivte náš web.