O 4,8 % plánují letos české společnosti v průměru navýšit mzdy svým zaměstnancům. Vyplývá to ze studie PwC PayWell, která sledovala trendy ve vývoji mezd a odměňování u 145 společností napříč odvětvími. Nejvyšší růst plánují zaměstnavatelé v sektoru Obchod a finance a automobilovém průmyslu. Loni sledované firmy navyšovaly mzdy dokonce o 5,4 %. Podle studie pravidelně přehodnocuje mzdy svých zaměstnanců 82 % společností.

Trend v oblasti navyšování mezd bude pokračovat i v letošním roce. Zatímco v sektoru Obchodu a finance je plán přidávat v průměru o 6,5 %, automobilový průmysl hodlá navyšovat o rovných 6,0 %. Jedním z hlavních důvodů pokračujícího trendu zvyšování mezd je nedostatek zaměstnanců napříč sektory i regiony. Část společností už ovšem začala bojovat jinými zbraněmi a snaží se přilákat nové zaměstnance pestrou škálou benefitů. A nemusí jít zdaleka jen o tradiční benefity. Objevují se i novinky jako například „bridge days“, tedy dny volna propojující svátky s víkendy,“ řekl manažer oddělení People & Organization PwC Martin Hůrka.

K přehodnocování mezd nejčastěji dochází v lednu (48 %) a v dubnu (34 %). Některé společnosti provádí přehodnocování mezd vícekrát do roka. Oproti původnímu plánu bylo tempo růstu mezd v uplynulém roce vyšší, kdy z původně indikovaných 4,3 % rostly mzdy v průměru ve sledovaných firmách o 5,4 %.

Studie PayWell se věnuje kromě mezd i výkonnostním bonusům. Ty se objevují u většiny firem a jsou využívány v případě vrcholového managementu u 85 % společností. Studie se také při stanovování odměn zabývá rozdělováním zaměstnanců dle nároku na bonusovou složku nebo tím, zda mají společnosti vydefinované klíčové zaměstnance, tuto skutečnost je možné pozorovat u 7 z 10 firem. Kromě jiného se studie PayWell zaměřuje na další ukazatele z pohledu proplácení přesčasů či zaměstnaneckých výhod.

Studie PwC PayWell je sektorově orientovaná studie zabývající se úrovní odměňování a zaměstnaneckých benefitů. Díky ní mají zaměstnavatelé možnost zmapovat si svoje postavení na trhu a slouží také jako jedinečný podklad pro další rozvoj a stabilizaci lidského kapitálu ve firmě, což bývá jedna z priorit ve strategii nákladů firmy.

Jaké jsou mzdy a benefity na jednotlivých pozicích i v sektorech? Získejte naši studii PayWell 2019 a s ní přehled základních a celkových mezd včetně variabilní složky pro více než 700 pracovních pozic! Dejte nám vědět, nebo kontaktujte přímo naší PayWell konzultantku na [email protected]