V souladu s očekáváním zvýšila ČNB 2. května 2019 základní úrokové sazby o 25 bodů a pokračuje tak v jejich umírněném navyšování. ČNB zároveň mírně upravila svůj výhled na vývoj růstu naší ekonomiky pro rok 2019 směrem dolů na 2,5 %.

Umožňují ji to zejména dvě věci: vyšší inflace i slabší koruna než původně očekávala. Celkově vnímáme chování ČNB jako velice umírněné, dobře s trhem komunikované a potvrzující fakt, že se naší ekonomice daří. Je velice pravděpodobné, že toto navýšení není v letošním roce poslední, výkonnost naší ekonomiky by i dnes unesla sazby výrazně vyšší.

Nedá se předpokládat, že by květnové navýšení úrokového diferenciálu mezi EUR a CZK přilákalo nové investory do české koruny a vyvolalo její skokové posílení, většina z nich stále ještě neuzavřela své spekulativní pozice z dob intervencí a pravděpodobně je hromadně neuzavře ani nyní.

Aktuální vývoj naší ekonomiky ovšem dává tušit, že průběh roku nemusí být pro kurz CZK/EUR tak klidný jako rok předešlý, a proto doporučujeme jak exportérům, tak importérům měnové riziko nejen pasivně sledovat, ale aktivně řídit.

Treasury and Accounting Advisory PwC Česká Republika

Kontakty:

               Holan
Pavel Holan                    

[email protected]                                              

+420 734 798 866     

Prokop

Radek Prokop    

[email protected]                                                 

  +420 735 729 784