Není žádným tajemstvím, že referenční sazby, které mají vliv na cenu financování nejen v korporátní sféře, s velkou pravděpodobností končí. Sazby LIBOR mají přestat ke konci roku 2021 existovat a budou nahrazeny novými sazbami. Intenzivně na tom pracuje několik pracovních skupin v různých zemích. Metodika tvorby nových referenčních sazeb bude tak pravděpodobně různá. Dotknou se změny PRIBOR a EURIBOR?

EURIBORu rozhodně. ECB přislíbila, že od října 2019 začne zveřejňovat sazby krátkodobého financování na základě nové metodiky. Za krásným ženským jménem ESTER se neskrývá nic jiného než „EUR Short Term Rate“. Organizace ISDA připravuje metodiku, která bude moci být uplatněna v případě toho, že firmy nestačí včas „přeměnit“ staré kontrakty na nové.

PRIBOR zůstává otázkou. Je možné, že pod vlivem změn na hlavních obchodních měnách, proběhne i změna referenční sazby PRIBOR. V zákulisí se o tom intenzivně přemýšlí.

Tak či onak nastává čas se připravit, neboť v pozoru jsou i účetní a daňové organizace (např. IASB). Je zřejmé, že dopady lze očekávat u zajišťovacího účetnictví firem. Zejména finanční ředitelé a korporátní treasury manažeři jsou nabádáni k tomu, aby již nyní začali společnosti připravovat na tzv. „přechodové období“.

PwC | Treasury and Accounting Advisory