České hlavní město se z pohledu velkých realitních investorů dostalo na úroveň vyspělých západoevropských metropolí. Řadí se mezi dvacítku nejatraktivnějších měst Evropy. Vyplývá to z průzkumu poradenské firmy PwC mezi téměř tisícovkou respondentů z 22 států EU.
Podle PwC se investoři na realitním trhu zaměřují zejména na hledání bezpečných investic, které budou generovat stabilní příjem. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí jsou však výnosy v Praze i dalších atraktivních evropských lokalitách relativně nízké. Česká metropole je přesto z investičního hlediska 17. nejlákavějším městem na kontinentu. Předstihla tak i Curych, Stockholm nebo Milán. V regionu střední a východní Evropy je Praha tím vůbec nejlépe hodnoceným městem. Nejvyšší výnosy z pronájmu maloobchodních prostor v ní dosahují 3,5 procenta, zatímco výnosy za kancelářské prostory se ustálily na pěti procentech a méně.
Investoři začínají přemýšlet o Praze nepříliš odlišně od západoevropských trhů,“ říká Richard Jones, poradce pro trh z nemovitostmi PwC. „Ceny nemovitostí sice dosahují téměř svého maxima, ale zároveň je tu mnoho atraktivních příležitostí pro akvizice,“ dodává Jones. Vítězem šetření se stal Lisabon, který si meziročně polepšil o deset míst. Důvodem je údajně kombinace kvality života v portugalské metropoli a její dobré vedení. Vzhledem k cenovým bublinám na řadě realitních trhu se tak pozornost investorů přesouvá na menší, d
ynamická města.
Investoři současně hledají nové způsoby zhodnocení kapitálu. Část z nich se přesunuje do alternativních či specializovaných segmentů, například do poskytování ubytování pro studenti. Jiní se naopak zaměřili na reality s vysokou přidanou hodnotou. Více než polovina respondentů průzkumu ale vnímá s obavami situaci na evropském trhu s bydlením, které se pro stále více občanů stává příliš drahým. Ve střednědobém horizontu půjde podle zpovídaných o téma, které bude určovat politickou agendu v celé Evropě.
Celou studii můžete najít zde.