6a01b7c82cd82f970b0240a4c31857200b

PwC Global Top 100: Největší firmy světa jsou na rekordu. Nejvíc akcionářům vrací Apple

Business | PwC Česká republika

Poradenská společnost PwC zveřejnila letošní studii Global Top 100. Ta přináší žebříček stovky největších veřejně obchodovaných firem podle tržní kapitalizace i srovnání toho, kolik velké firmy vrací svým akcionářům zpět.

PwC_Rep_USA_NYC_JFB_0001 (2)

Souhrnná tržní kapitalizace stovky největších firem světa se v roce 2019 dostala na rekordní hodnotu 21 bilionů dolarů (konkrétně 21 075 miliard dolarů). Oproti roku 2018 to znamená 5% růst a zároveň ale zpomalení ve srovnání s lety předchozími – v minulém i předminulém roce růst kapitalizace přesahoval 10% hranici.

 

Největší firmou světa byl v době uzávěrky žebříčku Microsoft, který po sedmi letech sesadil z první pozice Apple. Dominanci amerických technologických firem na čele žebříčku ještě podtrhává umístění Amazonu, Alphabet a Facebooku v první šestce.

Top 20

Zdroj: PwC Global Top 100 Companies (2019) 

 

Základem jsou inovace. Bez silného a velkého trhu ale nevzejdou

Většina ze stovky největších firem pochází z USA. Sídlo jich tam má celkem 54 a na celkové tržní kapitalizaci se podílí dokonce ze 63 procent. Naopak valuace evropských (- 5 %) i čínských (- 4 %) firem zastoupených v žebříčku se snížila. Poprvé se v žebříčku objevila firma ze Saudské Arábie a návrat zaznamenala i Indie, která má nyní mezi stovkou největších dokonce dvě firmy.

 

“Dominanci Spojených států má na svědomí zejména rostoucí síla prvních čtyř umístěných hráčů, kteří každoročně zvyšují svůj náskok před zbytkem žebříčku. To je způsobeno zejména jejich schopností inovovat a přinášet zákazníkům nové služby a produkty. Americké firmy dominují žebříčku dlouhodobě díky tradici akciových trhů a velikosti americké ekonomiky. Velikost a vyspělost národního trhu také usnadňuje přechod americké společnosti z lokální na globální úroveň. Určitě ale dále porostou v žebříčku i společnost i z Číny jako například Alibaba,” komentuje aktuální žebříček expert z poradenského oddělení PwC Česká republika Antonín Koukolík.

 

Příslibem výnosu jsou technologie i zdravotnictví

PwC sleduje nejen sílu jednotlivých firem a celkovou kapitalizaci, ale i růst sektorů, jejichž zástupci se v žebříčku umístili. Také těm vládly již čtvrtý rok v řadě technologie, které se postaraly o 27 % procent celkové tržní kapitalizace žebříčku. Výrazný meziroční růst (+ 15 %) zaznamenaly největší firmy z oblasti zdravotnictví a telekomunikací. Naopak o tři procenta poklesla valuace firem z finančního sektoru.

Pokud bychom se podívali na deset let staré výsledky šetření, potvrdily by, že i dlouhodobě se nejvíce daří růst opět technologiím. Za posledních deset let se tržní valuace technologických firem zastoupených v PwC Global Top 100 zvýšila o 434 procent.

 

Skokanem desetiletí je Netflix

V absolutních číslech vede Amazon, který je v očích burzovních investorů nyní o 843 miliard cennější než před deseti lety. V relativním srovnání zvítězil Netflix, který se stihl zhodnotit o 6 081 procent. Žebříček se za deset let obměnil téměř z poloviny, když se v něm udrželo jen 53 firem.

Kromě největších veřejně obchodovaných firem se studie zabývá i stovkou nejhodnotnějších soukromých společností – takzvaných jednorožců (unicorns). Jejich celková hodnota se za rok zvýšila o 6 procent na 815 miliard dolarů. A to i přesto, že kvůli vstupům na burzu tuto skupinu ve sledovaném období do konce března 2019 opustili giganti jako MeituanDianping, Xiaomi, Pinduoduo nebo Spotify.

Top 10

Z dividend mají největší radost akcionáři Applu

Co nejvíce zajímá akcionáře je samozřejmě otázka, kolik peněz firmy za loňský rok vrátily mezi akcionáře formou dividend a zpětného odkupu akcií. V tom jednoznačně vede Apple, který loni nalil zpět mezi své investory 87 miliard dolarů, tedy skoro desetinu toho, co všech top 100 firem dohromady.

Logicky se proto umístil i technologický sektor na prvním místě, coby odvětví nejštědřejší ke svým akcionářům. Ovšem jenom v absolutním srovnání. V relativním porovnání, tedy poměru součtu dividendy a odkupů k celkové tržní kapitalizaci, na tom lépe než technologie (4,1 %), byl finanční sektor (5,2 %) i těžký průmysl (6,3 %). 

“Letošní nižší distribuovaná hodnota u technologických společností může být způsobena tím, že investoři více věří v nárůst ceny jejich akcií v budoucnosti navzdory dnešní relativně nižší dividendě. Tradiční odvětví mají vyšší dividendu vůči tržní hodnotě, ale nejsou okolo nich taková očekávání jako u technologických a online společností,” vysvětluje Antonín Koukolík z PwC.

 

O studii

Kompletní studii s celým žebříčkem, všemi srovnáními i vysvětlením metodologie najdete v příloze. Interaktivně vyhledávat v datech obsažených ve studii můžete i na tomto odkazu

 

O PwC

V PwC usilujeme o budování důvěry a řešení důležitých problémů ve společnosti. PwC je mezinárodní sítí firem s více než 236 tisíci zaměstnanci ve 158 zemích světa. Poskytujeme auditorské, daňové a poradenské služby, které podporují naše klienty v dosahování jejich cílů. Více se o PwC dozvíte na www.pwc.com/cz. Název „PwC“ označuje všechny společnosti skupiny PricewaterhouseCoopers International Limited, z nichž každá je samostatným a nezávislým právním subjektem. Více informací na www.pwc.com/structure.

Další tiskové zprávy, publikace a studie vydané PwC a články jejich odborníků naleznete na www.pwc.cz/czpress.