6a01b7c82cd82f970b0240a497313c200c

Carnegie Hall je snem každého umělce. Tereza Svitáková z týmu GVS míří do New Yorku

Zákulisí PwC | PwC Česká republika

Tereza Svitáková v PwC pracuje v týmu Global Visa Solutions  a pomáhá společnostem relokovat jejich budoucí zaměstnance ze zahraničí do České republiky.  Asistují jim se zařízením všech potřebných pobytových a pracovních povolení. Tereza navíc může být i tím, kdo vám pomůže se zařízením všeho potřebného, pokud vyjedete jako zaměstnanec PwC pracovní cestu do zahraničí. Ve volném čase je Tereza úspěšná ještě v jedné aktivitě, kterou by většina z nás mohla považovat za hazardní činnost praktikovatelnou pouze v pozdních hodinách vánočního večírku – zpívá. Zpívá navíc tak úspěšně, že její sbor nyní můžete podpořit v cestě do Carnegie Hall.

Svitáková-citat_1200x628-v2

Terezo, jak dlouho už pracuješ v PwC?

Aktuálně to jsou necelé dva roky, kdy pracuji na plný úvazek. Do PwC jsem ale nastoupila už  v roce 2015 při škole,  dělala asistentku a s cizinci jsem přímo chodila po úřadech a pomáhala s vyřízením  všeho potřebného pro jejich práci v České republice. Tuto pozici jsem dělala tři roky, takže celkem už tu brzy budu pět let.

Jak se dá práce v PwC kombinovat se školou a koníčky?

Teď bez školy už je to jednodušší, ale v době studia stačilo, když jsem pracovala alespoň dva a půl dne v týdnu, takže to šlo i se školou kombinovat dobře. Zkoušky sboru, ve kterém zpívám, máme jen jednou týdně, a navíc mám štěstí i v tom, že se hodně učím sluchem, takže skoro nepoužívám noty, hudbu si pouštím do uší a zpívám si s tím. Nejsem tedy ten typ sboristky, která by večer přišla domů a zpívala na celý dům. Takže i tak to jde docela v pohodě dohromady.

Mohla bys mi sbor, se kterým se chcete do Carnegie Hall dostat, představit?

Sbor se jmenuje Cancioneta Praga a tvoří ho výběrové členky sboru Bambini di Praga a Radost Praha, které už v dětských souborech skončily. Sbor vznikl v roce 2010 a za tu dobu už jsme vystupovaly například v Jihoafrické republice nebo Německu. Zpíváme vše od klasické hudby, přes pásmo lidových písní Letem světem, až po známé filmové písně, třeba z filmu  Sestra v akci.

Jak jsi se ke zpěvu dostala? Mně spíš říkali „raději nezpívej“ jak se to stane, že se někomu povede opak?

Já zpívám už od svých sedmi let a dnes si asi nedokážu představit, že bych přestala. Moje mamka je každopádně vystudovanou operní pěvkyní a když si doma zkoušela árie, tak jsem se ji snažila napodobovat. Rodiče usoudili, že tam nějaké vlohy asi jsou a vzali mě na konkurz do Bambini di Praga, kterým jsem prošla a vzali mě. No a od té doby zpívám.

Foto Cancioneta (1)

Jak náročné je být součástí sboru? Zkoušky jednou týdně nezní ve srovnání se sportovci jako nic hrozného...

V průběhu roku je toho méně, máme tedy zkoušky každý týden a orientačně deset koncertů. V období před Vánoci to ale máme vždy nabité a jen během prosince jich máme dalších cca 12… celkem je to asi 30 koncertů ročně. Něco z toho jsou oficiální koncerty, na které může přijít každý, děláme koncert i jen pro naše známé a podporovatele, a nakonec jsou i firmy a jiné instituce, které si naše vystoupení objednají na večírek nebo jinou událost. Hodně oblíbené jsou naše koncerty na Staroměstském náměstí v kostele svatého Mikuláše, kde je vždy krásná atmosféra.

Byla jsi třeba někdy na karaoke? Jaké to bylo? A to nemyslím jen s ohledem na tebe a tvé vystoupení, ale spíš na další účinkující.

Byla jsem a byly jsme i se sborem. Jasně, potkáte tam lidi, kteří třeba neumí intonovat, ale když je to baví, tak proč ne.

Aktuálně hledáte na Hithitu podporovatele pro váš první koncert v Carnegie Hall, jak se vám to povedlo?

My jsme ani nevyvíjely nějakou zvláštní iniciativu, ale dáváme videa na YouTube a právě tam si nás našla agentura, která hledá sbory z celého světa. Oslovili nás, zda bychom se nechtěli zúčastnit koncertu Music for Women’s Voices v Carnegie Hall a my jsme samozřejmě souhlasily, protože takovou možnost dostanete jen jednou za život a nemusí se už nikdy opakovat. Poslat sbor do New Yorku ale stojí hodně peněz, proto jsme spustili i HitHitovou kampaň. Carnegie Hall je totiž snem asi každého umělce. Už jsme zpívaly v Národním divadle, ve Státní opeře, ale Carnegie Hall je strop. Ty peníze se nám sice nevrátí, ale máme smluvně zaručenou PR kampaň, která by nám měla pomoci, abychom se později dostaly do většího povědomí.

Mezi odměnami jsem čekala cédéčka a vystoupení, ale máte ceny všeho druhu. Co můžu za podporu získat?

Naše cílová částka je 250 tisíc a aktuálně jsme ve třech čtvrtinách. Rozhodly jsme se tedy využít sílu startovače a výměnou za peněžní podporu nabízíme opravdu kde co - od lepší karmy, přes masáže, šály, které háčkuje jedna z našich kolegyň, zkoušku dabingu v České televizi, kde pracuje další, až po soukromý koncert.

Kdy vás případné vystoupení čeká?

Odlétáme 31. března a v New Yorku budeme asi týden. Samotný koncert je sice až 5. dubna, ale předcházejí mu generální zkoušky.

Hithitovou kampaň Cancioneta Praga najdete pod odkazem. 

Foto Cancioneta6 (1)