Pokud české firmy v letošním roce vážně pocítily některou z aktuálních globálních hospodářských hrozeb, byla to zpomalující německá ekonomika. Zároveň se ale šéfové tuzemských firem obávají, že v blížícím se roce 2020 bude ještě hůř. Vyplývá to z prvních výsledků aktuálního průzkumu PwC CEO Survey 2020. 


Hrubý domácí produkt našich západních sousedů v průběhu roku několikrát balancoval na hraně technické recese a vzhledem k propojení obou ekonomik se to projevilo i u českých firem. V průzkumu PwC CEO Survey 2020 uvedlo celkem 45 procent ředitelů, že jejich firmu v roce 2019 zpomalování německé ekonomiky ovlivnilo „velmi negativně“ nebo „negativně“. 
Ještě hůř ale podle oslovených ředitelů bude v nadcházejícím roce 2020. To se negativního (či velmi negativního) dopadu kolísající německé ekonomiky obává rovnou 76 procent oslovených ředitelů.  „Česká a německá ekonomika jsou úzce provázané. S Německem realizujeme přibližně 29 % zahraničního obchodu. Dopady německého zpomalování na českou ekonomiku jsou tedy bezprostřední,“ hodnotí hlavní výsledek průzkumu ekonom a partner PwC Česká republika Petr Kříž.

CEO survey tabulka

Zdroj: PwC CEO Survey 2020

S odstupem za obavami z německé ekonomiky se v „hitparádě aktuálních hrozeb“ umístila dvojice „celní války“ a „brexit“. Dopady celní války USA a Číny negativně či velmi negativně pocítilo 32 % ředitelů českých firem, u odchodu Spojeného království z Evropské unie to bylo 31 procent. 
I zde platí obava, že hůř teprve bude. V roce 2020 předpokládá negativní dopad celních válek na svou firmu 44 procent ředitelů českých firem. Negativního dopadu brexitu se potom obává v příštím roce 43 %.
Jako velká hrozba oproti tomu už na ředitele nepůsobí hospodářské sankce vůči Rusku. Ty za negativní v roce 2019 považovalo 18 procent šéfů firem, v roce 2020 se jich obává 20 procent respondentů z řad generálních ředitelů českých společností.
Podrobněji se průzkum věnoval otázce vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Konkrétně tomu, jak už nejistota ohledně brexitu ovlivnila byznys českých firem. Třináct procent ředitelů uvedlo, že se kvůli brexitu snížila poptávka po jejich výrobcích nebo službách. Podle devíti procent ředitelů nejistota ovlivnila jejich dodavatele, osm procent firem
muselo hledat klienty či odběratele na jiných trzích. Naopak 5 % ředitelů uvedlo, že pro ně brexit znamenal obchodní příležitost. Úplně nejčastěji - v 59 procentech - ovšem ředitelé uvádí, že brexit jejich firmy zatím nepoznamenal nijak. 
„Spojené království je naším pátým nejvýznamnějším vývozním partnerem a za první tři čtvrtletí letošního roku náš vývoz stále mírně rostl a dosáhl příbližně 4,6 % našich celkových vývozů. Brexit bez dohody by znamenal zásadní ohrožení většiny těchto objemů, logistické obtíže, růst cel a administrativních bariér a nákladů,“ komentuje problematiku brexitu Petr Kříž z PwC Česká republika.

CEO survey brexit

Zdroj: PwC CEO Survey 2020

PwC CEO Survey 2020 probíhá od 4. listopadu 2019 do 8. prosince 2019. Do 2.12.2019 se zatím průzkumu zúčastnilo 121 respondentů. Sběr dat probíhá formou online dotazníků a osobního dotazování mezi generálními řediteli a členy představenstev významných českých firem z různých odvětví. Ředitelé se mohou průzkumu nadále zúčastnit přes formulář na webu pwc.cz/ceo. 
PwC Česká republika pořádá CEO Survey už pojedenácté. Cílem průzkumu je zjistit, jak vidí šéfové firem současnost a blízkou budoucnost svých firem i české nebo světové ekonomiky. Kromě otázek na aktuální hrozby, odpovídají ředitelé i na dotazy ohledně predikci vývoje růstu svých firem a národní ekonomiky, na otázky ohledně trhu práce, technologií, kyberbezpečnosti a globálního oteplování. Výsledky se srovnávají s předchozími roky nebo s globálním CEO Survey, který PwC zveřejňuje pravidelně v lednu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.
Letos zároveň průzkum ředitele vybízí k bilancování třiceti let svobody a podnikání. Kompletní výsledky a odpovědi na všechny otázky budou zveřejněny začátkem února 2020 na tradičním galaeventu v restauraci Aureole.