6a01b7c82cd82f970b0240a50f49ed200b

Andrea Chládová: Na PwC jsou nejlepší lidi, kteří tu pracují

Zákulisí PwC | PwC Česká republika

Andrea Chládová studuje Vysokou školu ekonomickou, a k tomu stíhá i práci stážisty v PwC. Ještě před dvěma roky byste ji přitom potkali na židli pomocné účetní v menší firmě. Kariérní para kotoul, kterým se přesunula do HR týmu v PwC si dnes ale chválí a tvrdí, že rozhodně nemusíte být nervózní, pokud se s ní u pohovoru potkáte.

Andreo, jak dlouho už pracuješ v PwC?

V PwC jsem už skoro dva roky. Musím přiznat, že jsem se nepřihlásila sama, ale měla jsem na VŠE předmět, v rámci kterého jsme si zkoušeli, jak zvládáme Assessment centra. Na finální hodnocení byli přizváni i externisté a mezi nimi i recruiter z HR týmu PwC, který mě následně oslovil přes LinkedIn.

Studuješ i teď. Jaký obor a jak se ti daří ta kombinace v uvozovkách práce a studia?

Je to tak, studuji Podnikohospodářskou fakultu na VŠE, kde pokračuji v navazujícím magisterském studiu. Kombinace práce a studia mi zatím nedělá problém. Mám možnost uzpůsobit pracovní dobu svému rozvrhu, kolegové mi ve zkouškovém vychází vstříc a mohu si vzít pár dní volna. Také mám možnost občas pracovat z domova.

Co tě tedy přivedlo k HR?

Náhoda. Když mě oslovil recruiter z PwC, zrovna jsem skončila v předchozí práci a hledala jsem nějakou změnu. Předtím jsem pracovala jako pomocná účetní a chyběla mi tam interakce s lidmi. Proto pro mě byla nabídka z HR vítanou změnou. 

Jak tedy tvoje současná práce v HR vypadá?

Původně jsem byla přijata jako administrativní support. Teď už mám ale přesah do recruitmentu a pracuji na náboru do některých Advisory týmů. Moje běžná práce spočívá v komunikaci s uchazeči, ať už telefonické či přímo na pohovorech, testování kandidátů a administrativě spojené s náborem.

Někdo to zvládá lépe, někdo hůř. Jít na pohovor je ale aspoň trochu stresující pro každého. Vzpomeneš si na to, jak vypadal ten tvůj?

Potkala jsem se s dvěma budoucími kolegy a bylo to moc fajn. Byli totiž přátelští a celkově byla uvolněná atmosféra. Nenastoupila bych do týmu, který by mi nebyl sympatický.

Díky tomu, že jsem na pohovor nešla na základě reakce na inzerát, ale nabídku jsem dostala jen v rámci školy, tak jsem moc nevěděla, do čeho jdu a na co se mám pořádně připravit, takže jsem byla trochu nervózní. Nikdo se mě ale neptal na žádné zákeřné otázky typu, kde se vidím za 10 let a kolik balónků se vejde do místnosti. Celkově byl pohovor hlavně o ujasnění očekávání obou stran.

Co bys dnes tedy doporučila kandidátům na stáž v PwC? Máš dnes ty sama nějaké otázky, na které se uchazečů ráda ptáš?

No tak, ať se toho určitě nebojí a přijdou v dobré náladě, vydají ze sebe to nejlepší a ideálně se na pohovor i připraví. Když se někam hlásí, měli by tam opravdu chtít. Měli by vědět, kam se hlásí, do jaké firmy a na jakou pozici. Zákeřnosti ale nečekejte. Já sama si na našich kandidátech do Advisory týmů všímám nejen toho, jak napíšou testy a jaké dovednosti a zkušenosti uvádí ve svém CV, ale také jejich vystupování a schopnosti se prodat. Nejčastěji totiž obsazuji konzultantské pozice, u kterých jsou tyto věci důležité.

Co se týče otázek, nemám vyloženě žádné oblíbené. Obvykle s kandidáty řeším jejich motivaci pro práci u nás, časové možnosti, očekávání a případně se ptám i na konkrétní hard skills. Hodně to závisí na jednotlivých pozicích a na tom, jaké jsou u nich požadavky.

Když bych to teď vztáhla naopak – už jsi vysledovala, co odlišuje dobrého náboráře od toho špatného?

Asi je to i v tomto případě o přístupu a profesionálním vystupování. Teď se sice opakuji, ale zrovna v HR to dělá hodně.

Jak to máš dnes? Myslíš, že u HR už zůstaneš? Jaká je správná odpověď na otázku „Kde se vidíte za pět let?“

Tak správná odpověď by v mém případě byla asi „v PwC“. Každopádně si myslím, že u stážistů je velká výhoda, že si mohou nahlédnout do toho, jak různé týmy pracují, a v tom mi recruitment hodně otevřel oči.

A kdybych se tě zeptala, co by mohlo být důvodem, kvůli kterému bys v PwC těch pět let klidně zůstala, co by to bylo?

Lidi. Určitě by to byli lidi, kteří tady pracují. Myslím, že jsou opravdu nápomocní, v pohodě a je tu přátelská atmosféra, což je pro mě důležité. Dalším klíčovým důvodem by pro mě byla i možnost rozvoje a samozřejmě náplň práce.