6a01b7c82cd82f970b0240a4be2a47200c

Vít Legner: Smlouva na 5 hodin týdně mě uklidnila, v daních mě baví výjimky

Daně, Zákulisí PwC | PwC Česká republika

Jsou lidé, v jejichž očích jsou daně a daňové přiznání srovnatelné s návštěvou zubaře. V týmu, ve kterém pracuje náš ambasador na VŠE Vít Legner, je to ale úplně jinak. V daních Vítka baví především výjimky a v PwC pak oceňuje hlavně skvělý kolektiv. Alespoň to tvrdí v rozhovoru, ve kterém se dozvíte o tom, jak probíhá výběrko do našich daňových týmů, nebo jak "náročné" je kombinovat práci se studiem.

776A9699

Vítku, ve kterém oddělení PwC pracuješ? Co bys mi o něm mohl říct?

Jsem v týmu daní z příjmu právnických osob, tedy vlastně v daňovém oddělení. V týmu je nás něco přes dvacet, takže mezi daňaři patříme k těm větším. Já konkrétně zatím pracuji jako stážista, takže  moje činnost je zatím hodně o pomoci kolegům s tím, co aktuálně potřebují.

Takže na našich klientech zatím nepracuješ?

Už jsem si zkusil i komplexnější práci na klientech, ale z časových důvodů to bylo hlavně o prázdninách, kdy jsem mohl pracovat více a v práci jsem byl v podstatě na full time. To bylo super, protože jsem se zase něco nového naučil. V průběhu semestru ale můžu pracovat jen dva až tři dny v týdnu, takže sice na nějakých zakázkách spolupracuji, ale nemůže to být ten druh práce, u kterého by vás potřebovali každý den, což u těch náročnějších zakázek bývá.

K jakému druhu klientů se tedy v průběhu semestru dostaneš?

Například nedávno jsme připravovali daňové přiznání pro jednoho našeho zahraničního klienta, který si převedl sídlo firmy do České republiky. V takovém případě mám výhodu, že stejně všichni komunikujeme jen přes e-maily, a ty můžu vyřizovat odkudkoliv. Například u této konkrétní zakázky jsme byli v úzkém spojení s dalšími zahraničními kancelářemi sítě PwC, takže kolegové, kteří musí být v kanceláři každý den, oproti mně příliš velkou výhodu neměli.

Je tahle práce to, co jsi čekal, když jsi odpovídal na náborový inzerát do PwC?

Po pravdě řečeno jsem na žádný inzerát neodpovídal. Bylo to tak, že jsem si chtěl najít práci v oboru a otázku, kde, jsem řešil s kamarádem u piva. No a on v tu dobu pracoval rok v auditu PwC. Nebral jsem to tehdy úplně vážně, protože jsem pořád řešil hlavně školu a bakalářku. Každopádně mi tenhle můj kamarád nabídl, ať to aspoň zkusím, s tím, že mě rád doporučí, a uvidím, zda mě práce bude bavit a bude mi vyhovovat. U pohovoru mi vysvětlili, na jakou pozici bych mohl jít, co by obsahovala a na mě to působilo slibně. Hodně mě uklidnilo, že jsem dostal smlouvu jen na pět hodin týdně. Což je objem práce, který bez problému zvládnete i během zkouškového.

A vážně to tak funguje?

Ono i o zkouškovém těch pět hodin napracujete už jen tím, že každý den zkontrolujete e-maily a odpovíte na ně. S kolegy jsem se vždy v pohodě domluvil, když jsem se potřeboval učit a nemohl jsem pracovat ani ty dva dny v týdnu, na které většinou chodím. Naopak, když mám volno a chci, tak jsem v práci déle a aspoň si víc vydělám. Takže za mě je to super úvazek a vážně to tak funguje.

Ještě zpátky k pohovoru, jak ten tvůj probíhal? Měl jsi to v něčem jednodušší?

Tak nejdříve jsem se potkal s kolegyní Bárou z HR týmu, která mi vysvětlila vše o pozici, na kterou hledali kandidáta. Následovalo assessment centrum a testy z matematiky, angličtiny a rychlosti, které mi ale těžké nepřišly. Zda jsem to měl v některém ohledu jednodušší, asi nedokážu posoudit.

Matematika, angličtina, to chápu, ale jak se v PwC testuje rychlost?   

Měli jsme páry různých znaků a naším úkolem bylo rozhodnout, zda se shodují. Bylo jich tam 150 a dostali jsme tříminutový časový limit. Stihnout se to ale dá mnohem rychleji. Mně stačila minuta a půl a skončil jsem s 97 % úspěšností. Tohle byl test, který mě vážně bavil. Angličtina, ta je logická, u matematiky si musíte vzpomenout na to, jak se postupně úročí a jak se počítá trojčlenka, ale pro mě, jako člověka z VŠE by to asi měl být denní chleba.

Co přesně na VŠE studuješ?

Daně. Teď tedy přímo Daně. Na bakaláři jsem ještě nevěděl, jaké bych chtěl zaměření, vzhledem k tomu, že jsem přišel z gymplu, tak jsem šel na Finance. Musím říct, že to bylo hodně těžký. Každopádně jsem se vyprofiloval, zjistil jsem, že mě daně baví, a taky jsem přišel na to, že si dost snadno pamatuji různé výjimky – a pojďme si říct, že ty jsou v zákonech a daních každou chvíli. Teď jsem se svým výběrem spokojený. Tento rok už ale studium končím a už se na to dost těším. Vlastně i pro to, abych se mohl v práci věnovat trochu hlubším věcem.

Ze slova daně má ale spousta lidí osypky. Proč sis je vybral?

Já to mám tak, že když se učím něco, co je pořád stejný, tak si to nezapamatuju. Mě baví výjimky. Když vám v daních přijde klient, tak k jeho problému najdete třeba tři zákony, tři výjimky, nějaká vyjádření generálního finančního ředitelství a já jsem dle všeho schopný se v tom zorientovat, zapamatovat si, co je potřeba, a najít v tom logiku. Nakonec mi ještě udělá radost, že jsem pomohl klientovi, který k nám s problémem přišel.

Jaký by měl být člověk, který o práci v PwC uvažuje?

Rozhodně by měl být přátelský a komunikativní – už jenom pro to, že s kolegy v práci trávíte hodně času. Třeba u nás si navíc každý měsíc organizujeme team building a dokážeme se tam bavit napříč věkovými skupinami i nějakou senioritou ve firmě.

Zbyde mu pak ještě nějaký volný čas, když si ke škole přidá práci v poradenské firmě? Jak volný čas trávíš ty?

Tak zbyde mu asi podle toho, jak si to sám nastaví. Já například jezdím na víkendy domů na venkov, kde se snažím pomáhat – na opravách domu, na zahradě a podobně. Mě totiž sice daně baví, ale když přijedu domů, tak si tam odpočinu manuální prací. Z nějakých akcí v Praze se tak vymlouvám jednou kvůli práci a škole, podruhé kvůli rozbité studně. (smích) Na to, abych zašel s kamarády na pivo, si ale čas vždy najdu.