010

Pomáhá finančním institucím a regulátorům s prevencí a odhalováním trestné činnosti. V roce 2019 se stal novým partnerem PwC Advisory a z této pozice vede poradenskou praxi v oblasti finanční kriminality v regionu střední a východní Evropy (CEE). Seznamte se: Liviu Chirita, bojovník s finanční kriminalitou.

Sedmatřicetiletý Liviu pochází z Rumunska, původně studoval ekonomii, ale postupně přijal několik dalších akademických výzev – má titul z bankovnictví, geopolitiky i mezinárodní ekonomie. V roce 2012 úspěšně dokončil postgraduální studium práv. „Chtěl jsem být právníkem už jako teenager,“ přiznává. V uplynulých patnácti letech pracoval deset let v různých rolích v bankovnictví, oblasti boje proti finančnímu zločinu a pět let také v manažerském poradenství. Liviu pomáhal klientům ve více než 40 zemích na pěti kontinentech a je uznávaným odborníkem ve své oblasti. Pravidelně je zván, aby jako expert přednášel na mezinárodních konferencích, a také se účastní konzultací na úrovni EU jako specialista na regulační politiku.

Se svou rodinou se v roce 2013 přestěhoval do České republiky. Miluje výzvy a rozhodně se nevzdává. Má za sebou 28 maratonů a jeho cílem je (alespoň jednou) zkusit drsný triatlon Ironman. „Miluji běh, udržuji se při něm v duševní i tělesné kondici. Je to jeden za způsobů, jak aktivně odpočívám a vyrovnávám stres,“ vysvětluje Liviu.

V oblasti poradenství začínal jako manažer a za necelých pět let se vypracoval na regionálního partnera. V roce 2015 přijal práci pro PwC jako další velkou výzvu. Musel tvrdě pracovat, ale postupně se stal součástí globálního týmu expertů na finanční kriminalitu PwC.

"Učit se a pracovat, pracovat a učit se," popisuje Liviu svůj stručný recept na úspěch. Než se stal partnerem, musel prokázat svou způsobilost a projít velmi důkladným interním hodnocením, které trvalo celý rok. "Je to určitě můj největší profesní úspěch. Beru to jako absolutní uznání mých technických znalostí a schopností vést lidi. Ale také schopnosti rozvíjet byznys a být platnou součástí týmu," říká. 

Tým specialistů PwC pro boj s finanční kriminalitou pracuje pro různá odvětví, ale především pro banky, pojišťovny, správce soukromého kapitálu, ale i pro regulátory a vlády (například pro centrální banky a finanční analytické úřady). Pomáhá finančním institucím a regulátorům v přeshraničních transformačních projektech po celém světě. Pomocí pokročilé technologie a analytiky se tým podílí na vývoji nových aplikací a nástrojů, které pomáhají identifikovat skryté hrozby finančního zločinu a obnovit důvěru v globální finanční trhy.

Liviu a lidé z jeho týmu jsou zvyklí pracovat ve velmi rozmanitých kulturních prostředích: v jižní Asii, na Středním východě, v Austrálii, v Severní Americe nebo v Karibiku. „Každá země má specifický charakter a specifické výzvy. V některých regionech jsou aktivní extremistické skupiny, peníze se používají na financování terorismu nebo se tam rozrůstá organizovaný zločin. Naším úkolem v rámci úžasné sítě PwC je zlepšit úroveň spolupráce mezi soukromými institucemi a příslušnými regulačními orgány s cílem podpořit jejich boj proti finanční kriminalitě a vybudovat důvěru ve společnost,“ popisuje Chirita, kam směřuje jeho role jako partnera PwC. Z lídra týmu se posouvá do pozice mentora a kouče, který má za úkol otevírat svému týmu další dveře a zajistit mu podporu, aby mohl růst.

Liviu miluje svou úžasnou dceru a rodinu, svou náročnou práci, ale i cestování spojené se sportem. Baterky si kromě běhání dobíjí také u knížky, rád čte ruské i české klasiky nebo knihy o byznysu a zdraví. „Snažím se najít rovnováhu ve všem, co dělám,“ dodává Liviu.

Unnamed (5)