Co je nejlepší na práci v auditu? Můžete pracovat kdykoliv a odkudkoliv. Co je nejhorší na práci v auditu? ... Nic. Jiří Zouhar vede největší auditní tým v České republice a podle jeho slov se ani teď pětistovka jeho kolegů o nedostatek práce nebojí. Spíše naopak, aktuální busy season ani přípravy na tu příští zatím koronavir nezastavil.

V nouzovém režimu teď běží celá republika. Jak bys krátce shrnul svůj uplynulý týden v PwC a našem auditu ty? 

Jako už několik posledních týdnů to byl pro mne opravdu velmi intenzivní týden plný učení, sledování situace v ČR a zahraničí a zajímavých diskuzí s kolegy z Číny, USA a několika evropských zemí. Je úžasné, kolik se toho člověk může během týdne v PwC dozvědět a naučit a jak relevantní rozhovory může mít s nejvýznamnějšími českými podniky napříč mnoha sektory. Mimo řešení situace z pohledu krize jsem měl i čas se na to dění konečně podívat s našimi lidmi a týmy i z pohledu příležitostí, kterou nám to přináší. Jsem velmi rád, kolik jsme toho za posledních několik let dokázali v oblasti digitalizace, automatizace a inovativního myšlení, že jsme testem distanční práce prošli, že můžeme pomáhat v rámci chytré karantény a hlavně, že máme obrovské příležitosti do budoucna.

Auditní sezóna je teď v plném proudu, jak se vyrovnáváte s prací z domova a kombinací busy season? 

Práce z domova pro nás není ani v „busy season“ z hlediska technologií, kompetencí našich lidí a týmů vůbec žádný problém. Člověk je ale tvor společenský a pořád je velmi těžké v dlouhodobém horizontu pomocí technologií nahradit všechny aspekty, dynamiku a hloubku osobních setkání. I přesto si ale dokážeme práci z domu užívat, pořádáme virtuální večírky, cvičení, či třeba rozhovory se zajímavými lidmi. Já sám například momentálně pracuji na dvou větších projektech, na kterých se dohromady podílí asi 15 lidí. Nicméně se ale podílím i na spoustě menších, které jsou taky velmi zajímavé!

V loňském roce jsme začali s náborem do auditních týmů právě touto dobou a nováčci nastoupovali v září. Je to letos kvůli mimořádné situaci jiné?

Již dva roky v řadě nováčci do auditu nastupují ve dvou termínech a to začátkem září a začátkem listopadu. Toto bychom rádi zachovali pro letošní mimořádný rok. Jiný letos bude nejspíš formát Assessment centra, které přesouváme do online prostředí, zatím na úrovni testování a manažerských pohovorů. Pokud by karanténa pokračovala déle, tak i na úrovni case study a partnerského pohovoru. Snažíme se rychle přizpůsobit, využít veškeré technologické vychytávky a těšíme se na tuto novou zkušenost a pevně věříme, že se těší i studenti. Výběrové řízení běží, je “safe and online”, a to jak do Prahy, Brna a Ostravy, kde máme pobočky. Na nové kolegy a kolegyně se už moc těšíme!

Takže věříš, že ta nejpřísnější opatření brzy skončí? Zářijová školení nových kolegů a kolegyň tedy proběhnou bez problému? 

Já samozřejmě doufám, že ta přísná opatření brzo skončí, ale i kdyby ne, tak jsme plně připraveni na nové kolegy a kolegyně. Celá situace s COVID-19 je velmi nepříjemná a dopadá na životy nás všechny. Na druhou stranu každá krize něco přináší a my se plně soustředíme na to, abychom byli připraveni a abychom se dokázali změnit rychleji a lépe než naše okolí. I proto potřebujeme nové posily s novými nápady, zkušenostmi a myšlenkami.

A co podle tebe čeká české firmy, pokud k nastartování ekonomiky dojde například na podzim? 

Současná situace dopadá na různé podniky v různých odvětvích odlišně a odlišná situace panuje také v jednotlivých zemích po celém světě. Je jasné, že nás jako otevřenou ekonomiku čeká spoustu práce a změn, se kterými se budeme muset vyrovnat. Ti, kdo se s nimi poperou nejlépe si vytvoří velmi dobrou pozici pro budoucí úspěch a my pilně pracujeme na tom, abychom byli mezi nimi. Pokračujeme i přes stávající situaci s investicemi do nových kompetencí, do up a re-skillingu našich lidí a pracujeme na tom, aby jsme naplnili naše poslání „Build trust in society and solve important problems“.

0027 (1)

Které naše týmy tedy budou nejvytíženější? A které jsou to teď? 

Zatím jsme vytížení opravdu všichni. Kolegové z auditu se mimo standardní auditovou práci zabývají i dopadem COVID-19 na jednotlivé firmy, kdy na tuto situaci zareagovali různí regulátoři dodatečnými požadavky na naši práci. Velmi napilno mají i týmy zabývající se kybernetickou bezpečností nebo například týmy, které řeší oblast treasury a současnou velkou rozkolísanost měnových kurzů, cen komodit nebo třeba úrokových sazeb.

Co tebe samotného na práci v auditu nejvíce baví? 

Upřímně, já jsem nastoupil do auditu s jasným plánem se za 2-3 roky hodně věcí naučit a jít zase dál. Jsem tady už přes dvacet let a nové věci se učím pořád...opravdu pořád. Moje práce mi umožňuje poznávat různá odvětví, od výroby aut, distribuce energií po třeba fungování letišť, ale to úplně nejúžasnější na mojí práci jsou lidé - mohu se setkávat a bavit se s velmi úspěšnými a vzdělanými lidmi, kteří řídí ty největší české, ale i zahraniční společnosti, potkávám se s našimi lidmi nejen v PwC v Česku, ale vlastně po celém světě. Sám jsem byl na dlouhodobé stáži v Seattlu v USA, hodně cestuji po projektech, poznal jsem mnoho kultur, národností, zvyků, a to vše mi dalo a dává opravdu hodně.

Komu bys práci auditora tedy doporučil? Jsou nějaké charakteristiky platné pro lidi v auditu? Dnes už to asi není jen o sezení v tabulkách a kontrole čísel... 

Jednoduše je to práce pro lidi, kteří chtějí jít a dojít dál. Pro ty, kteří se chtějí učit a jsou připraveni překonávat překážky.  Audit každému umožní se během velmi krátkého období  seznámit s fungováním mnoha odvětví, rychle se učit a orientovat se nejen v oblasti financí a výkaznictví, ale i v dnešní době také  IT problematice nebo mezilidských vztazích. To vše je třeba stavět na dobrých logických a analytických schopnostech. V dnešní době v auditu využíváme mnoho moderních technologií, které nám umožňují efektivně data analyzovat a atraktivně je klientům představovat, využíváme moderní nástroje komunikace. Uvítáme každého, kdo se chce učit a nám pomáhat rozvíjet moderní formy práce.

 

Zajímá tě práce v auditu? Tak se podívej na aktuálně vypsané pozice na www.bit.ly/kariera_audit