• Životní úroveň, svoboda jednotlivce a podnikatelské prostředí jsou tři kategorie, na jejichž pozitivním polistopadovém vývoji se shodlo nejvíce šéfů českých firem oslovených v PwC CEO Survey 2020.
  • Naopak sociální stát a byrokracie podle ředitelů v posledních třiceti letech spíš stagnovaly nebo se rovnou vyvíjely negativně.
  • Na školní stupnici by vývoj posledních tří dekád dostal od ředitelů českých firem průměrnou známku 2,4.

Dnes je tomu přesně třicet let, kdy 1. května 1990 začal platit Zákon o soukromém podnikání občanů. Tento předpis podepsaný Václavem Havlem, Alexandrem Dubčekem a Mariánem Čalfou definoval, kdo je to podnikatel a jak si může a musí na trhu počínat. Oficiálně tím stát zahájil éru umožňující vyrůst mnoha českým podnikatelům a firmám, které dnes dohromady zaměstnávají miliony lidí.

Při té příležitosti jsme se v letošním PwC CEO Survey 2020 zeptali právě generálních ředitelů významných českých firem, jak prvních 30 let nejen podnikání, ale i svobodného života jako takového, hodnotí. Průzkum hodnotící uplynulé tři dekády proběhl loni v listopadu a prosinci, nepromítají se do něj tak názory na koronavirovou krizi a aktuální nouzový stav.

V osobní svobodě si Češi polepšili podle 98 % šéfů

Nejlépe hodnotili ředitelé vývoj životní úrovně (98 % pozitivně) a svobody jednotlivce (95 %). Více než tři čtvrtiny respondentů se shodly i na tom, že k lepšímu se posledních třicet let vyvíjelo podnikatelské prostředí (93 %), efektivita práce (90 %), životní prostředí (79 %) a zdravotnictví (77 %).

„I přesto, že nás nyní v souvislosti s pandemií Covid-19 čeká útlum a pokles ekonomických ukazatelů, zůstane určitě životní úroveň výrazně výše, než před třiceti lety. Předpokládám, že by to podobně viděli i ředitelé odpovídající v průzkumu. Například u zdravotnictví ale přeci jen současná krize ukázala, že i přes mimořádný výkon a nasazení zdravotníků je systém jako celek podinvestovaný,” dává výsledky do kontextu se současnou situací Jiří Moser, řídící partner PwC Česká republika.

Nejvíce kritiků má byrokracie

Naopak nejnižší počet respondentů se na pozitivním vývoji shodl u vzdělávání (72 % ředitelů hodnotí pozitivně), právního státu (66 %), sociálního státu (48 %) a byrokracie (26 %). Byrokracie byla dokonce jedinou kategorií, jejíž polistopadový vývoj největší část respondentů (46 %) hodnotila záporně.

„Negativní hodnocení byrokracie není úplně překvapivé. I v našich každoročních průzkumech se regulace spolu s daněmi a nestabilním podnikatelským prostředím řadí mezi faktory, na něž si šéfové firem nejčastěji stěžují. Nejde ani tak o samotnou složitost, ale spíš o to, že se systém často a nepředvídatelně mění,” říká k výsledkům řídící partner PwC Česká republika Jiří Moser.

T1

Kdyby měli ředitelé známkovat jako ve škole, dostal by „polistopadový vývoj“ jako celek horší dvojku (průměr 2,4). Dvojka padala úplně nejčastěji, vybralo ji 54 % respondentů. Na výbornou to v uplynulých třiceti letech bylo jen podle sedmi procent ředitelů. Žádný z respondentů by neudělil vývoji po roce 1989 pětku.

T2

O PwC CEO Survey 2020:

Aktuálního 11. ročníku PwC CEO Survey se zúčastnilo 179 vedoucích představitelů významných společností působících na českém trhu. Sběr dat probíhal od listopadu do prosince 2019. Tento průzkum navazuje na 23. ročník PwC Global CEO Survey, jehož výsledky jsou každoročně zveřejněny na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu.

O PwC:

V PwC usilujeme o budování důvěry a řešení důležitých problémů ve společnosti. PwC je sítí firem s více než 276 tisíci lidmi ve 157 zemích světa. Poskytujeme kvalitní auditorské, daňové a poradenské služby, které podporují naše klienty při dosahování jejich cílů. Více se o PwC dozvíte na www.pwc.com/cz. Název „PwC“ označuje všechny společnosti skupiny PricewaterhouseCoopers International Limited, z nichž každá je samostatným a nezávislým právním subjektem. Více informací na www.pwc.com/structure.