6a01b7c82cd82f970b0263e94a3647200b

Ukončení nouzového stavu v České republice. Co přineslo cizincům?

Global Visa Solutions | PwC Česká republika
Nouzový stav v České republice skončil 17. května 2020. S tímto datem si mnoho cizinců i jejich zaměstnavatelů spojovalo velká očekávání ohledně uvolnění restrikcí pro vstup a cestování do České republiky. K zásadnímu uvolnění podmínek ale nedošlo. Pro vstup do České republiky i nadále platí výrazná omezení a je umožněn pouze striktně vymezeným skupinám cizinců. Do České republiky se i nadále nepodívají turisté či cizinci ze zemí mimo EU, kteří v tuzemsku plánují  krátká obchodní jednání . 

Alespoň české ambasády v některých zemích otevírají své brány pro určité typy žádostí cizinců. Aktuální seznam otevřených ambasád naleznete zde.

Ukončení nouzového stavu ovlivní také pobyt cizinců na našem území. V České republice se nachází výrazná skupina cizinců, kterým během nebo po nouzovém stavu skončilo vízum nebo povolení k pobytu, které nelze prodloužit. Tito cizinci mohou do 16. července 2020 opustit Českou republiku bez postihu.

Cizinci se zaměstnaneckou kartou, kteří přišli o práci méně než 60 dnů před či během nouzového stavu, o zaměstnaneckou kartu nepřijdou. Mají 60 dnů od skončení nouzového stavu na nalezení nového zaměstnání a ohlášení změny zaměstnavatele.

Aktuální podrobné informace naleznete na stránkách Ministerstva vnitra v sekci Cizinci

 

V případě dotazů kontaktujte imigrační tým PwC.***

Jana Zelová, Daniela Murad
PwC | Daňové a právní služby