Co vlastně děláme?

V našem oddělení najdete dva na sobě sice nezávislé, ale občas vzájemně spolupracující týmy:

1. Účetní poradenství

Klientům pomáháme s účetními předpisy. Těch je spousta a použít je v praxi a ještě správně je umění, které naštěstí ovládáme. S naší pomocí vedou firmy své účetnictví správně. Vyhnou se pak například tomu, že jim auditoři kvůli zbytečné chybě nařídí účetní případ předělat úplně od začátku, tedy spoustě práce navíc. Hlavně však mají jistotu, že jejich účetnictví slouží svému účelu - podává pravdivý obraz o situaci jejich společnosti.

2. Poradenství v oblasti Treasury & Comodity

Sice nejsme žádní pokladníci, ale s ochranou firemních pokladů, tedy peněz a dalších finančních nástrojů, si určitě víme rady. Umíme ochránit peníze před ztrátami, ke kterým dochází vlivem kolísání na finančních trzích – jako kdybychom zařídili pojištění. Dále radíme firmám, jak pracovat s hotovostí, aby jí měly dostatek a vyhnuly se půjčce, když přijde na placení faktur. Finančním institucím pomáháme s praktickou aplikací účetníctví, aplikaci ucetních standardu, nastavením role Treasury oddělení, regulatorními otazkami, stress testováním, nastavením kontrolních menchanismu, reviye hedging strategii a s mnoha dalšími oblastmi. Také pro firmy oceňujeme finanční nástroje, jako jsou deriváty nebo dluhopisy. Znát cenu se samozřejmě hodí, když je chcete prodat a hlavně když auditoři zjišťují, jestli zachycení finančních nástrojů v účetnictví odpovídá skutečnosti. 


Proč nás baví naše práce

Naše práce je dynamická a pestrá. Každý klient je úplně jiný, a člověk tak proniká do různých oborů podnikání. To nás nutí na sobě neustále pracovat a učit se novým věcem. I proto rádi sledujeme nové trendy.  Přestože se každý z nás specializuje na něco jiného, děláme zároveň všichni všechno. Musíme být vzájemně zastupitelní, když přijde nemoc nebo dovolená. Učíme se jeden od druhého a díky globálnímu dosahu PwC získáváme zkušenosti, širší znalost, a jsme tak před klientem vždy o krok napřed, i ve zcela nových oblastech.

Tým

Aktualně má naš tým přes 30 členů. Jeden kolega je na secondmentu v PwC Australii a další vyrází do PwC Germany. Zaroven mame několik kolegu, ktere sdilime s dalsimi PwC týmy.

V našem týmu je přes 8 ruzných národností a našim častým jazykem je angličtina. Zaroven ale obcas probihaji neformalni kurzy ceskeho jazyka :).

Prumerny vek tymu je něco kolem 32 let a mame o něco vice kolegu nez kolegyn..

Náš týmový biorytmus

Míváme pravidelné týmové meetingy, kde se navzájem informujeme o stavech projektů, jaké jsou plány do budoucna atd. Zbytek práce je často hodně individuální. U některých projektů je potřeba nejprve samostatně sesbírat informace a podklady a dát je dohromady. V pozdější fázi, nebo pokud jde o něco většího, spojíme sily jako tým.

V Treasury se v průběhu roku vystřídá několik fází a období. V prosinci, když propukne auditní sezóna, vypomáháme kolegům z Auditu. Když nastane v Auditu volnější tempo, začíná nám druhá směna, a to poradenská, kdy jsme v úzkém kontaktu s klienty. Volnější režim máme létě (to se hodí) a od podzimu nám zase nabíhají nové poradenské projekty.

Věci, které nás drží pohromadě

Vzájemná podpora a motivace jsou pojmy, které možná obecně zní jako klišé, ale pro nás mají skutečný význam. Ve slabých chvilkách, když si třeba nevíme rady a práce se na nás valí ze všech stran, je pro nás super vědět, že se můžeme kdykoli obrátit na někoho z kolegů. Často vyjde najevo, že i ostatní se potýkají se stejnými problémy, a to nás sbližuje.
O našeho týmového ducha pečuje naše šéfová, Olga Cilečková. Každý měsíc všichni vyrazíme na týmovou večeři (pokud tedy není zrovna COVID0 a čas od času si vyjedeme třeba do Krkonoš a společně prožijeme pár věcí mimo běžnou realitu. Třeba výšlap na Sněžku (klidně i v sandálech, když se pohorky zapomenou doma), „lehce“ delší projížďku na kolech (třeba 120 km/den), blbnutí v autíčkách na autodráze nebo jízdu na kolotoči jako za bezstarostných časů raného mládí (fotky jako důkaz). Občas rádí vyrazímě na večeří a dame si společně něco dobrého!

Klišé o nás

Málokdo je schopen si představit nebo pochopit, co vlastně děláme. Lidé kolem nás, a to i ti nejbližší, to obvykle rychle vzdají s tím, že „děláme něco s čísly“ :). Představují si, že žijeme v jakémsi vlastním světě, kde nás zajímá jenom dění na finančních trzích.
Taky se setkáváme s tím, že nás, jakožto součást PwC, automaticky vnímají jako auditory. Firmy z velké čtyřky jsou pořád ještě považovány za auditní, přestože realita už je dávno úplně jinde.

Naše profesní (de)formace? Umíme si to spočítat. A rychle :)

Díky naší práci máme dobrý finanční přehled a nadprůměrnou finanční gramotnost. Jeden z našich kolegů díky svým znalostem platí u svých blízkých a kamarádů za experta a dobrý zdroj rad ohledně financí. Na druhou stranu se cítí svými znalostmi lehce postižen. Vypěstoval si potřebu neustále všechno kontrolovat a přepočítávat. Další z kolegů si do soukromého života zase přenáší svižné pracovní tempo a efektivní přístup k využívání času. To se ale kupodivu ne vždy setkává s pozitivním přijetím u jeho přítelkyně nebo kamarádů :).

Chcete se o nás z Treasury & komoditního poradenství dozvědět ještě víc? Navštivte náš web.