Jan Foret vyrostl v consultingu. Na to, jak se práce konzultantů ujmou soutěžící PwC Consulting Challenge, se ale díval ze své aktuální pozice šéfa českého a slovenského Woltu. Co ho na nápadech loňských soutěžících nejvíce zaujalo a proč do consultingu jít?

V PwC Consulting Challenge jste se studentů ptali na to, zda by měl být Wolt v Plzni, tak se zkusím zeptat já vás. Kdy chcete do Plzně expandovat? 

Doufám, že jednou v Plzni budeme. Když se podíváte na dosavadní rozvoj Woltu v České republice a na Slovensku, uvidíte, že se stále snažíme expandovat do nových lokalit rámci stávajících měst i měst nových. Kdy k případné expanzi do Plzně dojde ale zatím prozradit bohužel nemůžu. 

Jak tedy ve Woltu probíhá takový výběr nové lokality?

Díváme se na řadu faktorů. Analyzujeme například počet restaurací, obyvatel, příjmové skupiny, gastroscénu a nechybí samozřejmě ani osobní návštěva města a vyhodnocení řekněme vlastního dojmu z toho, jak ve městě restaurace působí. Důležitá je pro nás také velikost města a jeho rozložení. Na zpětnou vazbu ohledně možné spolupráce s Woltem se ptáme i restaurací samotných. 

Food delivery je vysoce konkurenční prostředí, a tak se musíme dívat i na to, zda a s jakým úspěchem v lokalitě působí konkurence. 

Jak dlouhý je takový proces? 

Snažíme se to vyřešit relativně rychle - přeci jen se nemůžeme věnovat jen možnostem expanze. Taková analýza je dle mého řešitelná v horizontu jednoho týdne a stejný čas na ni dostali i účastníci PwC Consulting Challenge. 

Naposledy jste své služby rozšířili do Ostravy a Olomouce, co například stálo za touto volbou? 

Šli jsme logicky podle velikosti měst - po Praze jsme spustili Brno, které následovala Ostrava. Výjimkou je Olomouc, kde jsme Wolt rozběhli souběžně s Ostravou, protože měla extrémně zajímavou nabídku restaurací a také feedback našich kolegů i restauratérů byl velmi dobrý. Zde lze vidět, že se nerozhodujeme jen na základě jednoho dominantního vstupu, ale spíše se jedná o skládačku různých parametrů, které zvažujeme. 

Bylo tedy něco, co vás v řešeních účastníků PwC Consulting Challenge překvapilo? 

Studenti měli zadané otázky podobné těm, které řešíme my, přesto se jim podařilo nás překvapit a zpracovat je skutečně zajímavě. Například po datové stránce, kdy využili statistiky z externích zdrojů. Některé týmy do svých analýz zahrnuly i lokální média, o kterých jsme třeba ani nevěděli, nebo influencery, se kterými by stálo za to spolupracovat. Rozhodně jsme ocenili některé kreativní nápady, se kterými týmy přišly. 

Naše soutěž je o možnosti zkusit si práci konzultanta. Tato zkušenost se nevyhnula ani vám - pokud se nemýlím, tak jste do Velké čtyřky nastoupil ještě při škole. Co vám tato pracovní zkušenost přinesla? 

Consulting je zajímavý tím, že vám dá široký rozhled. V podobných společnostech se dostanete k tak širokému spektru zakázek a klientů z různých oborů jako málokde. Pokud totiž po škole nastoupíte do firmy, která řeší jen jedno konkrétní industry a expertizu, budete mít hranice o poznání užší než v consultingu. Kromě možnosti pracovat s mnoha různými společnostmi consulting navíc nabízí i možnost poznat různé procesy, které firmy využívají. 

Myslíte tedy, že poznáte dobrého konzultanta?

To nejde říci úplně snadno, přeci jen různí konzultanti mají různé zkušenosti z různých zakázek. Consulting je dynamický obor, kde je hlavně zapotřebí nadšení a chuť něco zlepšovat.

Co tedy naši soutěžící, myslíte, že by se v consultingu ujali?

Důležitou vlastností konzultanta je kvalifikovaná analýza problému, ideálně na základě dostupných dat, a následný návrh strategie pro jeho zlepšení. To určitě soutěžící prokázali a dokážu si je představit v takové roli. Pak už je to jen otázka následného sbírání zkušeností a vylepšování už solidního základu.

A ve Woltu?

Ve Woltu určitě a nebudu ani zastírat, že jsme si takový malý předvýběr v rámci soutěže skutečně dělali. To, co u našich kolegů totiž hledáme vůbec nejvíce, je nadšení pro tu práci, kterou děláme, a schopnost sebe i ji rozvíjet. Odborností, které do týmu potřebujeme, je pak celá řada a juniorní kolegy je dokážeme - asi podobně jako u vás - bez problému naučit.