Co je na práci ve Velké čtyřce nejlepší? To vám řekne každý. Rozhovor s naší kolegyní Olgou Sotskaya, která pracuje v brněnském daňovém týmu PwC, je ale o něčem trochu jiném. O tom, že práce v daních není nudná, naopak občas umí dát zabrat. Pomoci vám nakonec může i negativní feedback. 

Olgo, ty v PwC pracuješ tři roky. Co tě na konci studia přivedlo do PwC?

Moje cesta k PwC byla trochu komplikovaná. Studovala jsem na Mendelově univerzitě v Brně a v navazujícím studiu jsem absolvovala takzvanou Auditorskou akademii. Během akademie nám přednášeli lidé, kteří audit skutečně dělají například v PwC, a jejich přednášky mě nalákaly k tomu, abych zkusila vstupní test. Napoprvé to ale nevyšlo a do auditu mě nevzali.

To tě neodradilo?

V žádném případě a do Velké čtyřky jsem se nakonec dostala, i když trochu jinak. Vyhrála jsem daňovou soutěž u konkurence a ve firmě jsem získala stáž, která zprvu spočívala ve stínování zkušenějších kolegů.

Pro mou práci v PwC byl ale osudový až kolega, se kterým jsem se setkala později na jiné brigádě. Stáž už jsem tehdy měla za sebou a on mi doporučoval, ať Velkou čtyřku ještě jednou zkusím. Kromě toho, že mi práci představoval jako skvělý start kariéry, hodně zdůrazňoval i to, že v PwC pracují skvělí lidé – on sám totiž v daních PwC dříve pracoval. Tak jsem to zkusila ještě jednou.

Takže znova pohovor, vstupní testy a vše dokola?

Takže znova. Tentokrát mi ale zavolal přímo Tomáš Urbášek – partner PwC v Brně – se svým kolegou a hned za dva dny mi potvrdili, že mě chtějí. Nemusela jsem se moc rozhodovat. Bylo pro mě důležité, že ve firmě pracují fajn lidi.

Unnamed (1)

Jak jsi to mohla v ten moment vědět?

To mi potvrdil už pohovor – nijak na mě během něj netlačili a vše se neslo v přátelské atmosféře. Já jsem totiž velký introvert a příliš konkurenční prostředí by pro mě asi nebylo úplně to pravé. Během pohovoru jsem dokonce přiznala, že mám trochu obavy ze své angličtiny, a kolegové reagovali úplně pozitivně tím, že se vše naučím.

Jaký pro tebe tedy byl začátek práce v PwC? Potvrdilo se ti doporučení tvého kolegy z předchozí práce?

Na jednu stranu můžu říct, že lidé vůči mně byli opravdu přátelští. Na druhou stranu je ale fakt, že ten začátek byl hrozný.

Začátky někdy náročné bývají, ale hrozný? Co to pro tebe znamenalo?

Ze své zkušenosti můžu potvrdit, že platí vše, co se o Velké čtyřce říká. Jsou to jak pozitiva – například, že pracujete se zkušenými kolegy, kteří jsou vždy připraveni vám poradit nebo pomoci, a potvrdil se i první dojem přátelské atmosféry. Současně ale platí i ta negativa, že ta práce je náročná a začátek pro mě tehdy byl opravdu těžký.

Za leccos jsem si ale mohla i sama – třeba tím, že jsem introvert a musela jsem se naučit komunikovat s klienty nebo finančními úřady. Náročné pro mě trochu bylo i to, že jsem cizinka, a ač se to třeba nezdá, práce v daních je založena na komunikaci s klienty. Navzdory tomu, že jsem studovala daně a účetnictví, vyhrála jsem daňovou soutěž a byla jsem na praxi, skutečná práce v daních byla úplně jiná. Nechci si proto tipovat, zda mi kolegové dávali nějaké velké šance, přestože musím říct, že mě celou dobu hodně podporovali.

Unnamed

Kdy se to zlomilo a začala sis být v práci jistá? Pamatuješ si nějaký konkrétní okamžik, který pro tebe byl v práci důležitý?

Dostala jsem dost tvrdý feedback od svého kouče. Každý, kdo do PwC nastoupí, totiž dostane někoho ze seniornějších kolegů, který s ním řeší, v čem se zlepšit a jakým směrem se rozvíjet. Moje koučka mě tehdy upozornila na chyby, které dělám, a řekla, že buď se tomu začnu věnovat, nebo to bude špatný.

Co sis z toho vzala?

Začala jsem věnovat mnohem více pozornosti přípravě. To, že jedu v úterý ke klientovi, pro mě začalo znamenat, že se připravuji už v neděli. Připravovala jsem si například otázky, na které se chci při schůzce ptát. Druhý rok už jsem si začala být v práci více jistá.

Co tě na tvé práci tedy začalo bavit?

Postupně jsem si začala práci užívat. Za klienty často jezdíme ve větším týmu, což je vlastně docela fajn výlet. Klienty postupně poznáte blíže, navážete s nimi vztah, dáte si s nimi kávu a pokud na začátku panuje nějaké napětí, časem opadne. Během jedné takové konverzace mi ještě v době, kdy jsem si byla trochu nejistá, klientka řekla “Olinko, nic si z nejistoty nedělej. Já si pamatuji, jak tady spousta tvých kolegů začínala.”

Máš tedy nějaký tip, jak práci zvládnout?

Počítejte s tím, že práce v daních, zejména v oddělení daní z příjmů fyzických osob a daní z příjmů právnických osob, je sezónní. Během většiny roku pracujete s asi 8 % klientů. Na jaře je práce ale opravdu hodně. Pokud ale jdete pracovat do firmy jako je PwC, můžete se spolehnout na to, že dostanete velkou dávku školení, tréninků, budete mít po ruce zkušené kolegy, kteří vám rádi pomohou.

Jak jsi na tom pracovně teď?

Já si myslím, že si vše sedlo. Práci se naučíte, automatizujete si ji a zrychlíte se. Při práci ve Velké čtyřce je navíc fajn, že stále máte prostor, kam se rozvíjet. Já se v prvních letech věnovala právnickým osobám a měla jsem chuť na změnu. Takže jsem nyní přešla do týmu zdanění fyzických osob. Jestli tedy máte rádi výzvy, v poradenství je najdete. Když je pro vás práce monotónní, můžete přejít do jiného týmu a najednou jste zase začátečník.