Musím získat zkušenosti. Abych je získal, potřebuji práci. Pro práci potřebuji zkušenosti. Zní to jako začarovaný kruh? Pro začátek bude stačit dobře napsaný životopis a chuť nové zkušenosti získat. „Napsat životopis není nic složitého.” Jasně, to se snadno řekne, ale jak na to v případě, kdy se vaše zkušenosti vejdou sotva na pár řádků? 

HR specialisté vědí, že někde začít musíte, a proto v životopise nehledají jen to, jaká je vaše poslední pracovní pozice a kdo je váš zaměstnavatel. Zajímá je, jak zapadnete do týmu, jak si umíte poradit v nečekaných situacích anebo jak formulujete své myšlenky.

Možná toho děláte víc, než si myslíte

Na té jedné A4, na kterou by se měl každý životopis ideálně vejít, stejně není příliš místa, důležité je proto co nejlépe naložit s tím, které máte k dispozici. Životopis dobře strukturujte – využijte prostor například ke krátkému úvodníku, ve kterém se vašemu budoucímu zaměstnavateli představíte. Zmiňte třeba vaši motivaci pracovat v daném týmu. Uveďte nejen vaši alma mater, ale nezapomeňte třeba na témata svých závěrečných prací. Budoucí nadřízené může nadchnout i některý z vašich školních projektů a vynechat byste neměli ani studentské kluby, dobrovolnické aktivity nebo jen to, co prostě rádi děláte ve volném čase.

„U studentů a čerstvých absolventů nás zajímá nejen obor, který studují, případně studovali, ale také to, co je baví, v čem jsou dobří, pro co mají vášeň. Často se to projevuje v účasti na projektech v rámci studia, v soutěžích, do kterých se zapojí, nebo i v koníčku, kterému věnují čas. Dovednosti a schopnosti, které u budoucích kolegů hledáme, totiž získávají nejen ve škole nebo v práci, ale třeba i v kolektivu při sportování, nebo při řešení projektů či semestrálních prací,“ vysvětluje Recruitment manažerka v PwC Monika Krkošková. „Nejlépe se u nás daří studentům a absolventům, kteří chtějí být u zajímavých, často ojedinělých projektů, jsou připraveni na sobě dál pracovat a chtějí se učit nové věci.”

Brigáda za barem? Neváhejte se s ní pochlubit

Řešíte dilema, zda prezentovat vaše předchozí brigády, i když nejsou pro práci, o kterou se ucházíte úplně relevantní? Byla by chyba je vynechat. Každá pracovní zkušenost má svou váhu a může vás mimo jiné naučit třeba zodpovědnosti, kterou ocení každý šéf.

Ukažte, co ve vás je, ve studentské soutěži

Řadu příležitostí, které mohou váš životopis rozsvítit, přitom nabízejí i firmy samotné. A nemusíte jimi strávit měsíce, ani roky. „Práce se studenty nás v PwC hodně baví. Máme několik osvědčených formátů, u kterých vidíme win-win pro obě strany – student nebo studentka si vyzkouší práci konzultanta, daňového poradce nebo třeba finančního auditora, zjistí, o čem ta práce vlastně může být, a poté se nám přihlásí do výběrového řízení. My už přibližně víme, zda by to byl fit a do jakého týmu – příkladem může být Audit naživo (pro budoucí auditory) nebo PwC Consulting Challenge, která zase přibližuje práci v našem Technology Consultingu. Zároveň moc rádi vedeme business projekty, které studenti musí vypracovat v rámci svého studia, což je dlouhodobá spolupráce na case study během semestru s finální prezentaci pro naše partnery,” říká Monika Krkošková.

Na co tedy nezapomenout?

Možná se budeme opakovat, ale přeci jenom… není důvod se ostýchat, a to platí i v případě vašeho životopisu.

  • Nezapomeňte na úvodník, který ukáže vaši motivaci k práci
  • Vzdělání – uveďte témata svých prací, studentské kluby a úspěchy
  • Mimoškolní aktivity – projekty, soutěže a koníčky – i ty do životopisu patří

Při pohovoru se spolu s recruiterem můžete pobavit nejen o pozici v daném týmu, ale také o vaší oblíbené knížce anebo trasách na běžky. Nezoufejte, že váš životopis nemá co nabídnout, vždy je na čem stavět. Jak říká motivační řečník Simon Sinek: „Při náboru nejsou důležité dovednosti, ale přístup. Dovednostem se vždy můžete přiučit.“ 

Kristýna Pokorná

Human Capital | PwC Česká republika

Kristýna Pokorná