Vláda na čtvrteční tiskové konferenci vyhlásila od března nejprve dobrovolný,  následně povinný systém testování zaměstnanců na přítomnost COVID-19. Dobrovolně se ale už před čtvrtečním ohlášením povinnosti do testování v nějaké formě zapojilo 41 % středních a velkých českých firem. A toto číslo mělo potenciál růst: bez ohledu na postup vlády plánovaly testování v následujícím půl roce zavádět dvě třetiny českých společností.

Vyplývá to z průběžných výsledků průzkumu názoru generálních ředitelů PwC CEO Survey 2021. Sběr dat proběhl od úterý 23. února do čtvrtka 25. února, kdy se do průzkumu zapojila více než stovka respondentů z řad šéfů českých firem. Šlo tedy o období, kdy se teprve začalo na vládní úrovni mluvit o možnosti povinného testování a během něhož ministerstvo průmyslu a obchodu oznámilo záměr od března firmám proplácet antigenní testy.

Q: Testujete v současné době své zaměstnance na COVID-19?

Firmy 

Ano

Ne

Do 199 zaměstnanců

33 %

67 %

Nad 200 zaměstnanců

55 %

45 %

Celkem

41 %

59 %

N=109, Sběr dat 23.2. - 25.2. 2021

Konkrétně uvedlo 41 % ředitelů, že jejich firmy zaměstnance již na přítomnost COVID-19 testují. Celkem 66 % respondentů z řad ředitelů potom uvádělo, že testování hodlají spustit (či v něm pokračovat) v následujících šesti měsících. 

Poměrně výrazné rozdíly lze pozorovat při rozdělení firem podle velikosti. Ředitelé menších firem (do 199 zaměstnanců) se k testování stavěli skeptičtěji: zkušenosti s ním mělo jen 33 % a plánovalo ho zavést 55 % šéfů. Naopak u firem s více než 200 zaměstnanci už nyní testovalo 60 % a v budoucnu to mělo v plánu dokonce 76 %.

Q: Zvažujete nebo plánujete testování zaměstnanců na COVID-19 v horizontu příštích 6 měsíců?

Firmy 

Ano

Ne

Do 199 zaměstnanců

60 %

40 %

Nad 200 zaměstnanců

76 %

24 %

Celkem

66 %

34 %

N=106, Sběr dat 23.2. - 25.2. 2021

V čem se lišily motivace podniků testování dobrovolně podstupovat? “Některé firmy, zejména ty z kancelářských profesí, měly dosud k dispozici i jiné efektivní nástroje, jak snížit a eliminovat riziko přenosu nákazy na pracovišti. Jde samozřejmě hlavně o home office, rotaci zaměstnanců, rozestupy na pracovišti, respirátory nebo dezinfekce,” komentuje dosavadní situaci partner PwC a expert na poradenství firem v krizi Petr Smutný. 

Efektivitu popsaných opatření dokládá na fungování PwC Česká republika, kde zastává i funkci provozního ředitele. “V českém PwC pracuje přes třináct set lidí a ještě jsme nezaznamenali více než nižší jednotky nemocných najednou,” uvádí Smutný. 

Je ale jasné, že hlavně výrobní firmy takové možnosti neměly a testování pro ně je cesta, jak zdraví svých pracovníků a plynulost provozu co nejlépe zabezpečit. “To sebou samozřejmě i při předpokladu proplácení samotných testů a outsourcingu služby přináší nutnost řešit často složitou logistiku. Ta je spojena už s prostým faktem, že otestovat jednoho zaměstnance dohromady trvá klasickou metodou i desítky minut,” vysvětluje partner PwC Petr Smutný nástrahy, se kterými se firmy musely při dobrovolném testování vypořádat.

O PwC CEO Survey 2021

CEO Survey je unikátní soubor dat a analýz, který ukazuje, jak se na svět dívají přední představitelé významných firem. Průzkum a následná studie řeší jak tradiční ekonomické otázky tvořící souvislou časovou řadu, tak i aktuální témata. Globální síť PwC letos připravuje 24. průzkum názorů generálních ředitelů, česká verze tento rok vznikne podvanácté. Výše uvedená data o testování firem na COVID-19 jsou pouze průběžné výsledky zveřejněné vzhledem k aktuálnosti situace. Celý dotazník je ředitelům firem otevřen až do 19.3. 2021.

O PwC

V PwC usilujeme o budování důvěry a řešení důležitých problémů ve společnosti. PwC je sítí firem s více než 284 tisíci lidmi ve 157 zemích světa. Poskytují kvalitní auditorské, daňové a poradenské služby, které podporují jejich klienty při dosahování jejich cílů. Více se o PwC dozvíte na www.pwc.com/cz. Název „PwC“ označuje všechny společnosti skupiny PricewaterhouseCoopers International Limited, z nichž každá je samostatným a nezávislým právním subjektem.

Více informací na www.pwc.com/structure.