Otevíráme další cyklus Summer Internship v týmu Technology Consulting. V týmu, ve kterém je každý projekt trochu jiný, vždy ale platí, že spojuje byznys a technologie. O zkušenostech, které může jedna letní stáž nabídnout, jsem si povídala s Filipem Laštovkou, senior konzultantem, který je součástí PwC už téměř tři roky. I jeho cesta k technologickým projektům totiž začala odpovědí na nabídku stáže, za kterou se rozhodl přicestovat z anglické Durham University.

V Technology Consultingu pracují lidé s velmi rozmanitými životními příběhy. Jaký byl ten tvůj?

Ten můj byl hodně mezinárodní. Už střední školu jsem studoval v Bruselu, své vysokoškolské studium jsem ale strávil v Anglii. I když se dnes věnuji technology consultingu, mám za sebou bakalářský titul zaměřený na sportovní management a následně magisterské studium na Durham University, kde jsem vystudoval management a finance. Na druhou stranu musím říct, že mě už během studia kariéra v consultingu hodně lákala a hledal jsem příležitosti zejména v tomto oboru.

Co přesně tě na poradenství zajímalo?

Těch důvodů bylo hned několik – věděl jsem, že je v něm možné získat spoustu zkušeností během relativně krátké doby. Vyzkoušet si práci u několika klientů na různých projektech. Máte příležitost řešit strategické otázky, které běžně stojí jen před nejvyšším managementem firem. Neustále stojíte před novými výzvami. To vše se mi v PwC jen potvrdilo.

Celé studium strávit v západní Evropě a pak přesídlit do Čech, to se moc nestává. Často to bývá spíše naopak. Co tě tedy přivedlo do Prahy?

Bylo to úplně jednoduché. Na kariérních stránkách univerzity jsem narazil na inzerát českého PwC, který nabízel stáž v týmu Technology Consulting. Kombinace technologií a poradenství mi již tehdy přišla velmi atraktivní. Spolu s ESG (enviromental, social and governance) iniciativami jsou podle mě technologie něčím, co bude tvořit budoucnost byznysu v příštích několika letech. Český trh navíc vnímám jako velice zajímavý se spoustou příležitostí a potenciálu. Nakonec to pro mě po letech strávených studiem v zahraničí byl takový hezký „Homecoming“. 

Technologie jsi ale nestudoval. Nebyla to velká překážka?

Já jsem měl výhodu v tom, že jsem se o technologie zajímal ještě během studia. Sledoval jsem novinky v digitalizaci především u bank a pojišťoven, a i svoji diplomovou práci jsem věnoval trendům v pojišťovnictví – konkrétně jsem se zaměřil na startupy v pojišťovnictví, jejich produkty, služby a byznysové modely. I když jsem tedy neměl technické vzdělání, povědomí o aktuálních trendech mi nechybělo. U nás ale vítáme i lidi bez technického vzdělání, protože mnohdy přináší na věci nový pohled.

To všechno, zní velmi ambiciózně. Věřil jsi, že pro tebe bude letní stáž tak důležitá?

Pro studenty je hodně důležité získat pracovní zkušenosti a ukázat, co v nich je. Já jsem v tomhle ohledu nebyl výjimkou a stáž v PwC je zkušenost k nezaplacení, protože ji lze uplatnit kdekoliv. Tehdy pro mě bylo také důležité, abych měl flexibilitu a čas na psaní diplomové práce. V tomhle ohledu mi PwC vyšlo ve všem vstříc. V průběhu osmitýdenní letní stáže jsem pracoval full time, pak jsem měl ale dva týdny čas na finalizaci a odevzdání diplomky. A ve výsledku i na to, abych si v Anglii sbalil na návrat do Čech, protože jsem ještě během stáže dostal od PwC nabídku na stálou pozici konzultanta, kterou jsem bez váhání přijal.

Co všechno sis mohl během těch osmi týdnů vyzkoušet?

Skvělé bylo, že jsem měl stejnou roli, jakou by měl jiný začínající konzultant. My totiž úplně nerozlišujeme mezi stážisty a konzultanty. Na konci prvního týdne se tehdy rozhodlo, že budu pracovat u velkého bankovního klienta na implementaci online platformy pro zprostředkování úvěrů přes třetí strany. Klient tehdy potřeboval schopné lidi, kteří pomohou s analýzou byznysových a technických požadavků platformy, definicí rozhraní a přípravou souvisejících back office procesů. Spolu se zkušenější kolegyní jsme vytvořili úspěšný dvoučlenný tým a pomohli jsme řídit externího dodavatele a dodávku projektu.

Pracovat na tak zásadním projektu u velkého klienta je dost náročné. Jak jsi to zvládl?

Pro naše nové kolegy jsou důležité dvě vlastnosti – aby měli zájem pracovat s technologiemi a rádi se učili novým věcem. Každý klient je jiný a je potřeba se v jeho infrastruktuře rychle zorientovat. Musíte umět se ptát, naslouchat a vstřebávat to, co se dozvíte. Stáž bych doporučil všem, kdo toto splňují, a chtějí získat zajímavou zkušenost u globální firmy se skvělou reputací. Na to, co vás u nás čeká, vás totiž žádná univerzita nepřipraví. Musíte to zažít. Je to o praxi a co si z ní vezmete. Consulting vám zaručí tzv. „steep learning curve“, o technology consultingu to platí dvojnásob.

Jak je to u vás s těmi technologiemi? Musí se uchazeči o stáž v diplomce věnovat digitalizaci bank, nebo stačí obecnější předpoklady?

Vůbec ne. Více než polovina našeho týmu nemá technologický background. Naším úkolem je propojovat svět byznysu a IT. Potřebujeme proto kolegy hlavně s analytickými schopnostmi, dobrou komunikací, zdravým selským rozumem a přátelskou povahou. Zároveň si u nás ceníme lidí, kteří jsou schopni ukázat iniciativu. Technické vzdělání pro nás tedy není nutnost, ale určitě ničemu neuškodí. Pro všechny nováčky máme k dispozici širokou nabídku školení zaměřených na různé oblasti přímo z technology consultingu, například Aplikační analýzu, SQL, Projektové řízení, Design Thinking, ale také na „soft skills“.

Co tě na consultingu baví dnes? Naplnila se tvá očekávání z odchodu do Čech?

Řekl bych, že určitě ano. Baví mě, že mě consulting neustále drží ve střehu a svojí náturou a možností měnit klienty vlastně také trochu mimo moji komfortní zónu, je to vzrušující výzva. Za ty tři roky v PwC jsem měl příležitost pracovat na 8 různých projektech ve dvou společnostech. Nakonec bych řekl, že se mi vyplatilo studium v zahraničí i rozhodnutí se vrátit. Studium mi dalo dobrou angličtinu, určitý nadhled, schopnost navazovat dobré vztahy, vytvářet důvěru a lépe rozumět potřebám klientů. Po návratu jsem měl možnost i trochu lépe vnímat to, kde je český trh a kde jsou naši západní konkurenti.

A na PwC?

To předčilo má očekávání. Už během stáže mě nadchla přátelská atmosféra. Všichni si tu tykají, což třeba u klientů není běžná praxe. Panuje u nás skvělá atmosféra a z přístupu všech je vždy cítit otevřenost a podpora. Nejsme nějaký hierarchický korporát, struktura našeho týmu je spíše horizontální a navíc jsme mladý kolektiv. Work-life balance u nás také není žádným strašákem a máme čas se s kolegy věnovat mimoprojektovým i mimopracovním aktivitám. Pracujeme v mindsetu BXT – kombinujeme byznys, uživatelskou zkušenost a technologie – a to nám dává možnost se nad projekty zamýšlet z různých úhlů a komplexněji. Řešení pak plní nejen svoji byznysovou vizi, ale také technologickou funkci a přináší dobrou uživatelskou zkušenost zákazníkům. Mezi naše klienty patří ty největší společnosti v jednotlivých odvětvích a rozmanitost našich projektů je obrovská, takže mě ta práce jen těžko přestane bavit.

Kateřina Šírová

PwC Content Specialist

 

Zajímá vás kariéra v Technology Consultingu a rádi byste si ji zkusili? Přihlaste se na náš Summer Internship. Právě teď nové kolegy hledáme.