Ani malí, ani velcí. Ani auditoři, ani účetní. Naši kolegové v kompetenčním centru Ostrava rozhodně nedělají jen administrativu. Přesto je tahle skvělá parta podporou pro celý náš audit. A v zádech má nejnovější auditní technologie.

Dlouhé roky platilo, že kariéra v auditu čeká jen na ty, kdo vystudují vysokou školu. Patřila nadšencům připraveným sázet jeden výrok za druhým a neváhajícím obětovat kariéře nějaký ten den, večer nebo rok. V Ostravě ale v loňském roce vzniklo první české auditní kompetenční centrum PwC a tyto dřívější pravdy se staly minulostí.

Kdo je ideálním kandidátem do pohodového kolektivu kompetenčního centra? To ví asi nejlépe HR specialistka Andrea Blahoutová, která ostravský tým skvěle zná. „Stále platí, že mezi naše kolegy hledáme ty nejlepší. Vysoká škola už ale není podmínkou. Díky tomu, že náš audit podporují nejmodernější technologie, automatizace a robotizace, dokážeme s úkoly, které před námi stály dříve, pracovat mnohem efektivněji a bezpečněji. Nehledáme proto klasické auditory jako v jiných týmech, ale ani kolegům v kompetenčním centru nesmí chybět komunikativnost, zodpovědnost, pečlivost a bavit by je měla i čísla a technologie.“

Čím více technologií, tím více volna

Práce v kompetenčním centru tedy může být zajímavá pro každého, kdo hledá zajímavou práci v příjemném prostředí i skvělém kolektivu a zároveň chce mít jistotu, že mu zbyde čas i na rodinu nebo koníčky. „Naše práce se díky novým technologiím značně zefektivnila a audit už není obor, který by byl spojený s hledáním faktur ve stovkách šanonů,“ říká specialista kompetenčního centra Dominik Klimscha, který patřil k prvním kolegům, kteří do našeho nového týmu v létě 2020 nastoupili. Už skoro rok tak kombinuje práci v kompetenčním centru s extraligovým florbalem a dle jeho slov ho to zatím nepřestává bavit.

O jaké technologie se tedy jedná? Jeden auditní výkaz za druhým střílíme třeba díky Data Sniperu – není se čeho bát, stačí si představit Excel, který je ještě chytřejší než ten, který znáte – nebo pomocí Alteryx, ve kterém si umíme naši práci i automatizovat.

 

Co je úkolem Kompetenčního centra? Co na práci baví Dominika? Pusťte si rozhovor Andrey Blahoutové a Dominika Klimschy.

Žádný učený z nebe nespadl, ale může vzejít z našeho tréninku

Protože v kompetenčním centru pracují skuteční specialisté, jejichž práce je pro náš audit zásadní, nesmí chybět správný trénink. „Naši noví kolegové se mohou těšit na školení, během kterého je vše naučíme. Ani kompetenčnímu centru se pak nevyhnou naše další benefity – špičkové vybavení, široká nabídka tréninků, mentor, který je ti k dispozici a řada dalších zajímavých výhod,“ říká Andrea Blahoutová s tím, že není důvod se technologií obávat. „Je nám jasné, že se s našimi auditními nástroji při studiu na gymnáziu, obchodní akademii, a dokonce ani na vysoké pravděpodobně nesetkáte. Těm, komu nechybí analytické myšlení, to s nimi ale půjde raz dva.  V PwC se tak jako tak učíme všichni, a to pořád.“ Kromě analytického myšlení a chuti učit se novým věcem pak uchazečům nesmí chybět ani komunikativnost a angličtina. V kontaktu totiž budou nejen s našimi auditory, ale také s klienty.

My rosteme, chceš taky?

Kompetenčnímu centru Ostrava se skutečně daří. V naší práci hraje stále důležitější roli a i jeho tým se stále rozrůstá. Z party o pár členech, která se v loňském létě v Ostravě potkala, by se mohl brzy stát pořádný tým. Přeci jen jsme v auditu největší v republice a výzev je tu spousta pro každého.

Myslíš, že by práce v kompetenčním centru sedla i Tobě? Tak se podívej na www.pwc.cz/kariera