Byť se zdá, že se hranice EU a ČR před létem čím dál více otevírají, pro příjezdy ze zemí na červeném (vysoké riziko), tmavě červeném (velmi vysoké riziko) a černém (extrémní riziko) seznamu se vstupní podmínky zpřísňují. 
 
Od 1. července 2021 je v seznamu zemí s extrémním rizikem zařazeno také Rusko,  a od 5. července 2021 také Tunisko. 
 
Cizinci, kteří pobývali na území Ruska, Indie či dalších zemí na seznamu zemí s extrémním rizikem, víc než 12 hodin během posledních 14 dnů mají zakázaný vstup do České republiky. Návrat do Čech je umožněn mj. pouze cizincům, kteří mají v České republice trvalý pobyt anebo jsou občané EU či rodinnými příslušníky občana EU s přechodným pobytem v ČR. V případě umožnění vstupu se uplatňují přísná pravidla, zejména podrobení se RT-PCR testu před příjezdem, do 24 hodin po příjezdu a po 10 dnech po příjezdu, kdy je nutné doržovat 10 dní samoizolaci.
 
Současně jsou přerušena všechna řízení o žádostech o vízum či povolen k pobytu podaná na ambasádách ČR v zemích s extrémním rizikem. České ambasády v těchto zemích se pro cizince uzavřeli a došlo k zastavení náběru žádosti až do odvolání.
 
Od 1. 7. 2021 se také zpřísňuje režim pro vstup či návrat ze zemí s vysokým rizikem nákazy (červených). V současné době se jedná o oblíbenou turistickou destinaci, Kanarské ostrovy. Podobně jako u zemí s velmi vysokým rizikem nákazy bude po vstupu do ČR nutné podstoupit RT-PCR test, a to nejdříve 5. den od příjezdu. Do doby obdržení výsledku testu je nutná samoizolace. Čeští občané a občané EU s přechodným nebo trvalým pobytem v ČR, kteří jsou plně očkovaní či prodělali covid-19 v posledních 180 dnech, pak mohou podstoupit RT-PCR test ihned po příjezdu. 
 
 
Jana Zelová, Daniela Murad 
PwC | Daňové a právní služby