Vojta Balon se svým týmem vyhrál druhý ročník soutěže PwC Consulting Challenge a od léta je i naším novým kolegou. Co ho láká na consultingu, jaké výzvy ho u nás čekaly a proč zahájil finální prezentaci soutěže objednávkou jídla?

Jsi vítězem druhého ročníku PwC Consulting Challenge a od léta také stážista v PwC, co tě na consultingu baví?

Consulting mě lákal jako oblast, ve které bych chtěl pracovat dlouhodobě, ze dvou důvodů: možnost pracovat se zajímavými lidmi na zajímavých projektech a pak to, že se typ práce neustále mění, každých pár týdnů dělám na jiném projektu, v jiném odvětví, pro klienta, který je v úplně jiné situaci. To mě na tom nejvíc lákalo. Jsem v týmu Business Recovery Services, kde pomáháme klientům v různých finančních problémech třeba co se týče cash flow nebo nastavení financování. 

Jak to plánuješ zvládat dál? Pokračuješ ve studiu?

Budu pokračovat ve studiu. Čeká mě ještě rok. Studuju v Miláně na univerzitě Bocconi, obor finance a účetnictví. Rozhodl jsem se, že zůstanu v PwC na poloviční úvazek a přitom budu pokračovat v online studiu.

 A co tě baví a co překvapilo na PwC?

Určitě mě baví prostředí a kolegové, máme super tým. Překvapilo mě, že manažeři a ředitelé v našem týmu jsou úplně v pohodě a dostupní, kdykoliv potřebuju, můžu se na ně obrátit, s čímkoliv mi poradí. Druhá věc jsou jednotlivé projekty, na kterých pracujeme. Pokaždé jde o něco jiného, to mě na tom asi baví nejvíc.

 A teď k PwC Consulting Challenge: kde ses o soutěži dozvěděl a jak probíhala?

Náhodou od kamarádů, se kterými jsem se znal z předchozí stáže. V našem týmu byl každý z nás v jiné zemi, všechno jsme proto museli řešit online po večerech a kombinovat se studiem, bylo to náročné a intenzivní.

 Jaký jste vytvořili tým a jak jste si rozdělili role při přípravě?

Byl jsem tam jediný Čech, zbytek týmu byli Slováci, dohromady jsme byli čtyři. V prvním kole jsme si úkoly rozhodili rovnoměrně, zadání mělo čtyři části, každý jsme si vzali jednu, zpracovali jsme je a navzájem si je odprezentovali a bavili se o tom, jak to vylepšit. Pak jsme to všechno spojili dohromady. Využili jsme i konzultace s lidmi z PwC a z Woltu.

A jaká byla samotná online prezentace před kolegy z PwC a z Woltu?

Byli jsme dva na jednom místě a druzí dva byli jinde. Prezentovat mohl jen jeden, vybrali jsme kamaráda a ten prezentoval za nás. Sledovali jsme týmy před námi a prezentace nám přišly velmi dobré, tak jsme si řekli, že musíme narychlo vymyslet něco extra, abychom měli šanci vyhrát. Rozhodli jsme se, že si na začátku naší prezentace objednáme jídlo z Woltu, protože podle nich je jednou z jejich předností rychlost dodání. A my jsme tou dobou byli v Česku. Skutečně na samém konci prezentace, která trvala 20 minut, jídlo přišlo. Tím jsme udrželi pozornost poroty a potěšili jsme je, protože jídlo přišlo rychle.  

Co ti na soutěži přišlo nejlepší? A co naopak byla pro tebe největší výzva?

Měli jsme poradit Woltu, jestli mají expandovat do Plzně, Poradili jsme, ať expandují, dělali jsme analýzu města – koncentraci lidí a restaurací, možnosti Woltu. Měli jsme vymyslet i virální kampaň. Wolt skutečně teď už v Plzni je a dozvěděl jsem se, že implementovali naše nápady. To na tom bylo to nejlepší, byl to reálný case. Největší výzvou bylo časově se zkoordinovat, každý z nás byl v jiné časové zóně. A druhá věc: tím, že šlo o reálný projekt, bylo důležité vžít se do role klienta, tedy Woltu, a navrhnout něco, s čím potom mohou dál pracovat.

Šel bys do soutěže znovu?

Určitě, šel.

A co bys poradil letošním soutěžícím?

Určitě bych jim poradil, ať do toho jdou, je to skvělá zkušenost. Ať určitě využijí možnost konzultace s porotci a s klientem, to nám strašně moc pomohlo. K samotné prezentaci bych doporučil, ať účastníci zkusí vymyslet něco navíc, co porotu vtáhne do hry, protože prezentace je i o tom, jak je to bude bavit, podle toho potom taky porota rozhoduje.

Chcete si i vy vyzkoušet roli konzultanta a řešit hádanky technology consultingu na reálné byznys výzvě? Zapojte se do letošní, už třetí PwC Consulting Challenge! Tentokrát spolu s Qerkem. A vítěz získá 70 000 Kč! Jak na to? Stačí se sám nebo s dalšími 3 členy přihlásit do 31. října 2021 a pak vyřešit naši novou byznysovou výzvu! 10 nejlepších týmů prezentuje své řešení před porotou a ta vybere vítěze.
Consulting-challenge-Querko-letak-A4_v1-1