Dnes vyšlo ve Sbírce zákonů ČR Nařízení vlády týkající se změn ve vykazování hlášení Intrastat.

Jednou z hlavních změn je rozšíření vykazovaných údajů pro dodání zboží do JČS (nově od ledna vývoz zboží do JČS EU) o zemi původu a DIČ odběratele. Údaje o přijatém zboží z JČS (nově dovozu zboží z JČS EU) zůstanou stejné. 

Další novinkou je možnost podat tzv. zjednodušené hlášení pro zpravodajské jednotky, jejichž roční hodnota dovezeného či vyvezeného zboží bude mezi 12 a 20 miliony korun a zároveň se nebude jednat o zboží, které možnost podání zjednodušeného hlášení vylučuje. Toto hlášení se bude podávat za každý směr zvlášť a termín pro jeho podání bude stejný jako pro lednové hlášení Intrastat. Pokud v průběhu roku zpravodajská jednotka překročí v některém směru 20 miliónů korun nebo doveze zvláštní druh zboží, který není možné vykázat prostřednictvím zjednodušeného hlášení, bude po zbytek kalendářního roku podávat klasická měsíční hlášení Intrastat se všemi detaily. O podrobnostech k zjednodušenému vykazování Vás budeme informovat v dalším článku.

Z menších změn můžeme zmínit zvýšení limitu pro vykazování malých zásilek z 200 EUR na 400 EUR a také matematické zaokrouhlování doplňkových měrných jednotek, pokud je hodnota větší jak 1. 

Pokud byste k vykazování Intrastatu od ledna 2022 měli jakékoliv dotazy, neváhejte se na nás obrátit.***

Martin Diviš, Tomáš Hajdušek
PwC | Daňové a právní služby