Studie odhalila, že 29 % firem musí čelit krizi způsobené platební neschopností obchodního partnera. Jedná se tak o nejrizikovější oblast v provozním řízení firmy. V současné situaci se navíc mnoho segmentů potýká s výrazným nárůstem cen, proto se mohou i běžně spolehlivé firmy dostat do problémů. Jak se bránit?

2021-11-blog_Intelligent Risk MonitoringPředstavujeme IRM

Je chytrý, rychlý, spolehlivý, nedělá chyby a nebojí se ničeho. Umí otestovat a zdokumentovat jednotlivé společnosti z hlediska financí, daní a reputace, a je tak opravdu výkonnou pravou rukou při vyhodnocování rizik spolupráce – doslova k nezaplacení. Nebo spíš proti nezaplacení.

Intelligent Risk Monitoring (IRM) je plně automatický nástroj určený k monitoringu a řízení rizik protistrany, ať už jde o dodavatele nebo klíčové zákazníky. Automaticky shromažďuje aktuální data o společnostech z veřejných rejstříků a podle nich posuzuje rizikovost jednotlivých společností. Je skvělý pro jednorázovou či pravidelnou kontrolu, ale i k prokázání náležité péče v případě daňové kontroly.

Expert PwC na forenzní technologie Pavel Jankech popisuje praktické fungování IRM takto: „Například zkombinujeme insolvenční rejstřík, registr plátců DPH a nespolehlivých plátců a to vše doplníme o finanční výkazy. Navíc prověříme, do jaké míry je věrohodné sídlo společnosti, a kombinací těchto zjištění dokážeme s velkou pravděpodobností označit potenciálně problémové společnosti.“

Proč začít používat IRM hned teď

Většina společností spolupracuje s velkým množstvím obchodních partnerů. Kontrolovat všechny pravidelně a manuálně stojí hodně úsilí a desítky hodin zbytečné práce. IRM dokáže prověřit stovky společností během minuty. A na několik kliknutí...

Pravidelný monitoring navíc pomůže včas identifikovat potenciálně rizikové obchodní partnery a předejít nedobytným pohledávkám a právním sporům. Zavedení automatického procesu rovněž eliminuje riziko lidské chyby, a zkvalitní tak interní procesy. Pavel Jankech k tomu dodává: „Je to cesta, jak předejít nechtěnému zapojení do karuselového DPH podvodu, jak se vyhnout spolupráci s podvodnými společnostmi bez historie a jak včas identifikovat problémy obchodních partnerů.“

U nároku na odpočet DPH finanční správa často vyžaduje prokázání tzv. „dobré víry”, tedy nastavení opatření, které lze rozumně po společnostech vyžadovat, aby předešly svému zapojení do daňového podvodu. IRM je nástroj, který společnostem pomáhá tuto povinnost dostatečné obezřetnosti naplnit.

Jak se vám hodí začít?

Cest, jak začít efektivně eliminovat zbytečná rizika, je hned několik. Zcela zdarma si můžete stáhnout vzorový report, který názorně demonstruje přidanou hodnotu IRM. Rádi vám také vytvoříme report přímo na míru. Pokud vás zajímá, jak může náš nástroj pomoci vaší společnosti, vyplňte kontaktní dotazník a my se s vámi spojíme. Nebo rovnou napište/zavolejte některému z našich specialistů pro bezplatné posouzení implementace IRM do procesů ve vaší firmě.