Představte si, že v tom, co děláte, jste oficiálně nejlepší na světě. A přesto se musíte rozhodnout, jestli to budete dělat dál, nebo naopak začnete něco jiného úplně od začátku. Od nuly. Lépe řečeno: víte, že ten nový život musí přijít. Ale musíte se rozhodnout, kdy a jak ho začnete. Drtivá většina lidí tyto problémy řešit nemusí.


Kateřina Minařík Kudějová musela. Přesně před tímto rozhodnutím česká reprezentantka ve vodním slalomu stála už nějakou dobu. Zlom nastal pro dvaatřicetiletou mistryni světa z roku 2015 a mnohonásobnou medailistku ze světových i evropských šampionátů loni v létě po závodu na tokijském kanálu Kasai Rinkai Park. Ten se jí nepovedl podle představ a na vytouženou olympijskou medaili nedosáhla.  

A tehdy nahlas padlo její rozhodnutí, které Katku o pár týdnů později přivedlo do pankráckých kanceláří PwC. Dnes už má za sebou k oboustranné spokojenosti přibližně půl roku angažmá v týmu zaměřujícím se na korporátní daně. 

„Musím říct, že to bylo těžké rozhodnutí a začátky byly náročné. Změnila jsem život od základu a nejhorší bylo vědomí, že jsem opustila něco, co jsem milovala, v čem jsem byla dobrá, kde jsem měla jméno a mohla jsem jen pokračovat, navázat,“ říká bývalá profesionální sportovkyně a současná daňová konzultantka.  

O Kateřině je známo, že se nevzdává a dovede čelit i těžkým nesportovním výzvám. Ve hře byla rozjetá kariéra jako taková, a tak trochu i dráha trenérky, tam ovšem podle Katky nemají ženy zrovna jednoduché postavení. I ona sama za trenéra preferuje muže. 

Proč tedy nakonec padla volba na daně? „Studovala jsem je na VŠE, zajímala jsem se o ně i během sportovní kariéry. Na VŠE jsem původně šla, protože mě bavila matematika.“ Katka věděla, že by výkonnostně další roky vrcholového sportu zvládla, ale potom už by nejspíš bylo pozdě na začátek nové kariéry tak, aby měla umožněný co nejlepší rozvoj a posun. Tak do toho prostě šlápla hned.

Byla rozhodnutá, že chce do velké společnosti, kde bude mít příležitost se toho hodně naučit. „Poslala jsem několik CV. Ale od PwC jsem od začátku zaznamenala nejlepší reakci, přišlo mi, že zkrátka o nové posily nejvíc stojí. Recruiterky se mi ozvaly asi po dvou dnech a pozvaly mě rovnou na pohovor, to mě překvapilo a líbilo se mi to. Absolvovala jsem náborovou hru, testy jsem dodělávala potom. Už na pohovoru mi řekli, že se jim líbím,“ vzpomíná Kateřina Minařík Kudějová s tím, že do nové práce dokonce nastoupila hned po dvou dnech. „Zrovna probíhala školení, nechtěla jsem o ně přijít,“ vysvětluje.

Na startovní čáru u PwC patří i jeden zážitek, který ráda zmiňuje: „Byla jsem na školení a hned potom jsem jela na Away Day, přitom jsem vůbec nikoho neznala. Strašně se mi to líbilo, poznala jsem spoustu lidí, bylo to super.“ Celkově si pochvaluje prostředí PwC, které je k nováčkům hodně vstřícné.

Pracovní náplní Katky je připravovat pro firmy daňová přiznání. „Většinou připravujeme daňová přiznání ve více lidech, ale zrovna teď mám menší společnost a pracuji na jednom klientovi úplně sama. Na to navazuje několikanásobná kontrola. Konzultuji s pracovně seniornějšími, ptám se a společně upravujeme. Potom to celé prochází kontrolou a zpětně mi řeknou, co je potřeba upravit, většinou by to měly být jen drobnosti, protože bych se měla ptát v průběhu, takže nic hrozného.“  

A jak zpětně vnímá změnu, přechod z peřejí do kanceláře? Nejvíc Katce podle vlastních slov aktuálně chybí zimní soustředění, které vždy trávila v teple, často třeba ve Spojených arabských emirátech, v Austrálii nebo na Novém Zélandu. Samotný fakt, že oproti předchozímu období hodně pracuje a je málo venku, jí prý zas tolik nevadí. Vzhledem k tomu, že zůstala v oddíle, může se jít projet, v podstatě kdykoli chce. 

Dokonce má stále možnost vrátit se k závodění. O tom ale už neuvažuje. „Myslím, že kdybych dál pádlovala, měla bych se finančně dobře, jezdila bych po světě a dělala to, co umím a jsem v tom dobrá, jenže bych se neměla kam posunout.“ 

I když… chybí tady pořád ta medaile z olympiády. „Jenže tu bych taky nemusela získat a ve výsledku bych tím mohla ztratit další čtyři roky. Už teď zkrátka přemýšlím jinak než dřív. Mým cílem je teď se toho co nejvíc naučit, všechno pochopit. Vědět přesně, proč některé věci dělám,“ uzavírá Kateřina.