Honza Šereda je student VŠE, předseda Klubu investorů a k naší radosti také stážista týmu BRS (Business Recovery Services). Jak přišel na to, že je náš BRS tým nejlepší v republice, co tu má hned od začátku na starosti a který miliardář přijal jeho pozvánku do Klubu investorů? 

Proč sis vybral právě PwC a jak dlouho tu jsi?

Jsem tu tři měsíce. PwC jsem si vybral z pár důvodů, jednak se mi líbil silný brand, který prostě vypadá dobře v CV, a zároveň jsem chtěl pracovat v týmu, který je nejlepší v tom, co dělá. Z mého pohledu je BRS v PwC špičkou svého oboru.

Jak jsi to vlastně zjistil?

Měl jsem určitou představu, co tento tým dělá a co má za sebou. Díky svému působení v Klubu investorů jsem měl možnost do tohoto prostředí nahlédnout a získat jistý přehled. Navíc některé projekty tohoto týmu jsou medializované. Když jsem se díval na pracovní nabídky konkurenčních firem, tak tam o restrukturalizacích buď není vůbec zmínka nebo se v porovnání s PwC nemají tolik čím pochlubit. K této pozici v PwC mě přivedl Marek Večeř, kolega z týmu, který je shodou okolností bývalým členem Klubu investorů. 

Jak probíhalo výběrové řízení?

Bylo rozdělené na formální a neformální část. Neformální část proběhla s Markem u piva. Formální část byly klasické testy a pohovor přímo tady na místě, skládal se z case study a její následné prezentace.

Proč právě BRS? Restrukturalizace, insolvence… Je to takový těžký a svým způsobem vlastně i neveselý byznys.

Obecně mě láká práce v investičním bankovnictví... Nejdřív jsem se víc klonil k M&A (oddělení, které se věnuje fúzím a akvizicím), to je tady taky. Pak mi ale do výběru vstoupilo BRS, které přesně kopíruje okruh mých zájmů a právě díky charakteru klienta je práce dynamická a různorodá. Já vnímám restrukturalizace spíše pozitivně, protože jde ve výsledku o nalezení nejoptimálnějšího řešení nějaké krizové situace.

Můžeš nám ze svého pohledu BRS tým a jeho činnost představit? A co konkrétně máš na starosti Ty?

Snad každá firma se může vlivem různých okolností dostat do finančních nesnází, které mají tendenci v čase gradovat. V různé fázi těchto obtíží může přijít za námi a říct si o pomoc. Tým konzultantů se pak snaží vyřešit problém tak, aby se uspokojilo maximum závazků firmy, tedy aby věřitelé dostali to, na co mají nárok, a zároveň aby firma mohla, třeba zeštíhlená, pokračovat dál. 

Já jsem měl štěstí, že hned druhý den po nástupu jsem se seznámil s prvním projektem. Dělali jsme například insolvenční testy, to bylo hodně zajímavé. Protože se jedná o firmu s mezinárodním působením, tak jsme zjišťovali platnou insolvenční legislativu v jednotlivých zemích, kde firma působí, a pak se sestavil model, který na základě účetních dat testuje, zda firma je nebo není insolvenční. 

U práce ještě studuješ, na jaké téma píšeš bakalářku?

Trochu to s BRS souvisí – na zadluženost. Zkoumám rozsáhlý vzorek firem z různých odvětví, sleduji úroveň zadlužení a následně v tom testuji závislost na další finanční ukazatele. 

Studuješ, pracuješ a také jsi v Klub investorů - čím se Klub zabývá?

Je to studentský spolek, který vznikl před 15 lety na VŠE a založili ho studenti, kteří byli velkou hospodářskou krizí vybuzení k vyššímu zájmu o investování na kapitálových trzích. V té době dostaly kapitálové trhy určitou negativní nálepku, hodně se o tom mluvilo. Na to téma se začali potkávat a povídat si o tom, navzájem se učili. Pak si začali zvát lidi z oboru a vzniklo několik poboček i mimo Prahu. Teď je nejpevnější struktura Praha–Brno–Bratislava, kde při vysoké škole každého města funguje Klub investorů. Pořádáme přednášky, workshopy a různé panelové diskuze na témata investování, financí a byznysu. Spolek se změřuje nejen na studenty, ale je určený i pro širší veřejnost, která se o tato témata zajímá.

PwC je partnerem Klubu investorů. Jaké aktivity děláme spolu a co je v plánu?

Tento semestr proběhla první přednáška s názvem The real deal, hosty byli zástupci týmu Deals a tématem bylo transakční poradenství. Teď se také natáčí medailonky, kde jednotliví zástupci PwC představují svoji práci. Na další semestr připravujeme další akce kolem consultingu, to je téma, které nás určitě hodně zajímá.

Na webu Klubu visí v sekci určené zájemcům o členství otázka „Pozval jsi někdy miliardáře na přednášku?“ – udělal jsi to někdy Ty?

Jojo, já jsem pořádal přednášku s Ondřejem Vlčkem, CEO Avastu, měli jsme u nás i pana Vohánku z Eurowagu. V komunikaci jsme i s dalšími předními podnikateli a manažery. Jsem moc rád, že reagují, mají zájem se s námi podělit o své zkušenosti a pohledy na byznys.

A co Ti Klub investorů dává?

V prvé řadě napojení na skvělou komunitu lidí, kde všichni sdílíme zájem o instestování v jakékoliv podobě. To mě baví. Je to téma, kde je komunita důležitá. Na úrovni vedení jsem se naučil delegovat úkoly, řídit projekty nebo vést skupinu lidí.

Jak zvládáš stáž v BRS, školu a vedení prestižního klubu?

Školu prodlužuji, dopisuji bakalářku, takže mě aktuálně tolik nezaměstnává. Zbytek času jsem tady. Co se Klubu týče, tak je tam spousta schopných lidí, kteří se na celém chodu aktivně podílejí. Moje role je tak spíše v dozorování a občasné koordinaci aktivit, ale jinak je to dobře zajetý stroj, který perfektně funguje.