Výrobci na společném evropském trhu budou moci své zboží dodávat provozovatelům tradičních obchodů levněji než online marketům. To bylo doposud zakázáno. 

Mění se i pravidla pro provozování duální distribuční sítě – tedy takové, kdy výrobce prodává sám napřímo a zároveň využívá i další paralelní kanál v podobě distributorů. V takovém případě výrobce nesmí využívat informace, které dostane od distributorů pro své zvýhodnění.

Nová je také možnost přenastavení výhradní distribuce a zavedení sdílené exkluzivity, což může pomoci lépe cílit na zákazníky.

Evropská komise to dnes zveřejnila v revidovaném znění Blokové výjimky pro vertikální dohody, která začne platit 1. června 2022. Existující soutěžní pravidla se po dekádě mění a přizpůsobují se realitě e-commerce a nakupování online. Text nařízení naleznete zde: https://ec.europa.eu/competition-policy/antitrust/legislation/vertical-block-exemptions_en.

 Nepropásněte správný čas pro revizi distribučního modelu vaší společnosti. Začalo běžet roční přechodné období k tomu, abyste pohlídali, že vaše distribuční smlouvy i nadále splňují podmínky soutěžní regulace. Pokud jste spoléhali na bezpečný přístav dosavadní blokové výjimky pro vertikální omezení, ujistěte se, že nastavení vašeho obchodního modelu může zůstat beze změny. Jinak riskujete pokutu ze strany regulátora. Ujistěte se, že nastavení smluvních vztahů s vašimi distributory odpovídá strategii růstu tržního podílu vaší společnosti a využijte naplno příležitosti, které nová regulace nabízí.

PwC Legal