A to doslova. Náš audit prochází transformací, a nováčci tak získávají větší pravomoci a možnost rychlejšího profesního růstu. Děje se tak v rámci programu Workforce of the Future. Co byste o něm měli určitě vědět?

Proč program Workforce of the Future

Svět a byznys kolem nás se mění neuvěřitelnou rychlostí. Tím vytváří tlak, kterému se musí přizpůsobovat každý, kdo chce zůstat relevantní. Včetně auditorů. Důraz se přesouvá od rutinních kontrolních činností, které lze automatizovat, na analytičtější úkoly vedoucí k lepšímu pochopení klientova byznysu.

Práce v auditu je náročná i na hledání správných talentů. Ze škol jich teď ale vychází méně a navíc vnímáme generační posun v tom, co současní absolventi od svého prvního zaměstnání očekávají. Pro nás je klíčové, aby jim práce dávala smysl, rozvíjela je a bavila. Proto se snažíme, aby nemuseli trávit čas nekreativní rutinou.

V tomto světle je současná struktura neudržitelná. Máme čím dál více dat a tlak na digitalizaci a transformaci sílí. Pro odbourání opakujících se úkonů administrativního charakteru využíváme pokročilé technologie nebo je přesouváme do kompetenčních center. „Tamní kolegové se specializují, opět s vydatnou pomocí technologií, právě na určitě úkony, které potom dělají výrazně efektivněji. A i tady se už v blízké budoucnosti počítá s tím, že ty rutinnější úkony nahradí umělá inteligence,“ dodává director auditu Marek Dostálek, který celý program zastřešuje

Jak funguje Workforce of the Future

Program Workforce of the Future se v tuto chvíli soustředí jak na studenty, které nabíráme na placenou stáž, tak na nové kolegy do auditu. Jak už bylo naznačeno, nechceme po nich vyžadovat pomocné práce, ale co nejefektivněji je rozvíjet a umožnit jim učit se – klademe velký důraz na to, aby si všechno vyzkoušeli v praxi. Stážisté i nováčci se tak od začátku mohou postavit na vlastní nohy, zastávat svou samostatnou roli i týmovou komunikaci, zvládat projektové řízení a lépe porozumět rizikům a být schopni dříve zastávat komplexnejší a zajímavější úkoly.

Teorii bychom měli, ale jak fungování programu vypadá v praxi? Začínající auditor/stážista místo trávení hodin a dnů fyzickou kontrolou vzorku dostane výsledek už do značné míry zpracovaný technologiemi a kompetenčním centrem. Má potom volnější ruce pro vyhodnocení práce, analýzu výsledku a rozhovor s klientem, při kterém s ním probírá procesy a věnuje správnému nastavení rizik a auditní odpovedi na ně.

Kariérní výhody

Tím ovšem výčet výhod programu nekončí. Stážista může díky velmi intenzivní půlroční nebo delší praxi plynule nastoupit do auditní sezóny s tím, že přeskočí nováčkovskou pozici A1. Místo asistenta tedy zastává rovnou pozici auditora, byť ještě juniorního. Tím se o celý rok přiblíží k seniornější pozici. Se zrychleným kariérním vývojem jde samozřejmě ruku v ruce i zrychlený růst odměny.

Při tom všem je ale přísně hlídaný výsledek a kvalita poskytované služby – program nesmí mít v tomto smyslu negativní dopad. Je možné toho dosáhnout? Určitě! Marek Dostálek vysvětluje: Nováček nezískává méně zkušeností a dovedností, naopak je nabírá efektivnější cestou. Stále dbáme na schéma 70–20–10. Tedy aby 70 procent dovedností nabyl praxí, 20 procent na intenzivních školeních a jen 10 procent samostudiem.“ 

Jak dopadl pilotní program

Pilotní program běžel téměř rok v pěti vybraných zemích PwC střední a východní Evropy včetně České republiky. Úvodní kolo proběhlo nad očekávání, proto se tedy vypouští slovo „pilotní“ a Workforce of the Future se stává pevnou součástí PwC, kde ho zřejmě čeká velká budoucnost. Jak ji vidí garant Marek Dostálek? „Budeme tímto způsobem postupovat už od základu a zároveň se budeme snažit tuto strategii inovovat a rozšířit i na jiné týmy. Rozhodně to neznamená, že máme hotovo. A hodně průběžné práce nás čeká, digitální upskilling se z podstaty věci vlastně zastavit nemůže. A ano, je to samozřejmě náročné na čas a energii všech, kteří se na tom podílejí.“ 

Úspěšného pilotního programu se zúčastnila také Anastasiia Holovko: „Kdybych se mohla vrátit v čase, Workforce bych si určitě znovu vybrala místo standardní kariéry. Mám větší přehled v sofistikovanějších oblastech. Předem jsme byli připraveni na práci, všechno si zkusili, jsem schopná pracovat samostatně, vím, jak komunikovat, jak řešit problémy. Jednou z výhod je i mezinárodní networking s dalšími účastníky. Zároveň je to ale intenzivnější než klasická cesta, možná nebude vyhovovat těm, co chtějí mít hlavně klid.“

Chcete zjistit, jak se mění práce v auditu a jak vám může práce v PwC katapultovat kariéru? 
 
Podívejte se na naše aktuálně volné pozice na www.coresis.cz