Aktivita v oblasti fúzí a akvizic oproti rekordnímu roku 2021 zpomalila, zejména kvůli přibývajícím ekonomickým překážkám. Zatímco od července do prosince roku 2021 (H2’21) ve světě došlo k 33 144 firemním transakcím, v prvním pololetí letošního roku to bylo “jen” 24 124 dealů. Aktivita se tak vrátila na úroveň roku 2019. Snížila se i celková hodnota transakcí, která celkem za aktuální pololetí činí 2,004 bilionu dolarů, což je bezmála 24procentní pokles oproti hodnotě 2,633 bilionu z předchozího pololetí. Vyplývá to z aktuální studie PwC Global M&A Industry Trends: 2022 Mid-Year Update.

Dvouciferný pokles je ale ovlivněn vysokou srovnávací základnou postpandemického boomu, během kterého se realizovala odložená spotřeba i v oblasti firemních fúzí a akvizic. I více než dvacetiprocentní propad v objemech i počtech transakcí tak znamená návrat na předpandemické úrovně. 

Pokles aktivity na transakčním trhu pozorujeme i v České republice. Investoři pociťují nejistotu ohledně budoucího vývoje ekonomiky a situace na Ukrajině. Negativní dopad pak také má nárůst úrokových sazeb, který zdražuje financování akvizic. Odhadujeme, že by se letos v Česku mohlo uzavřít přibližně o 20 procent transakcí méně než byl průměr posledních 5 let, což by představovalo přibližně sedmdesát transakcí podle metodiky Mergermarket,” vysvětluje Daniel Janeček, senior manažer z oddělení fúzí a akvizic PwC Česká republika.

 

M&A-graf-social_1-graf-tiskovka-1024x512M&A je výrazně cyklická záležitost, což znamená, že kopíruje křivku ekonomické konjunktury a recese. Nyní tak apetit investorů sráží vyšší náklady na kapitál a rostoucí výnosové tlaky. Čelnové správních rad a investičních výborů jsou nyní často opatrní, nebo dokonce odkládají obchody. Rostoucí inflace, obavy o dodávky a ceny energií, nedostatek pracovních sil a narušení dodavatelského řetězce vytvářejí tlak na rozvahy a upozaďují dlouhodobější priority, jako jsou právě transakce.

Vzhledem k tomu, že inflace nyní v mnoha zemích dosáhla 40letého maxima, budou muset transakční strany a valuátoři také přistupovat k due diligence jinou optikou než dosud. Je třeba předpovídat různé scénáře inflace a zvažovat důsledky pro tržní podíly, cenovou elasticitu, vztahy se zákazníky a dodavateli a odměňování a retenci zaměstnanců.

Co se týče sektorového rozdělení, první místo globálně v uplynulém pololetí obsadily nákupy a prodeje firem z oblasti technologií, telekomunikací a médií, které představovaly více než čtvrtinu počtu a třetinu hodnoty transakcí. Na druhé příčce se umístila oblast finančních služeb, která se postarala o necelou čtvrtinu hodnoty všech transakcí v letošním prvním pololetí.

“Podobně jako na globální úrovni také u nás se významná část transakcí odehrává v technologických odvětví, což dokresluje vývoj ekonomiky směrem k většímu podílu služeb a digitalizaci. Některé z těch nejvýznamnějších a mediálně nejzajímavějších transakcí se odehrálo právě v nových odvětvích, například nové mamutí investice do Rohlíku nebo Productboardu,” dodává Jan Hadrava, ředitel fúzí a akvizic PwC Česká republika.

 

O studii Global M&A Industry Trends 

PwC Global M&A Industry Trends je pololetní analýza globálních transakcí v šesti odvětvích - spotřebitelské trhy (CM), energetika, veřejné služby a zdroje (EU&R), finanční služby (FS), zdravotnictví (HI), průmyslová výroba a automobilový průmysl (IM&A) a technologie, média a telekomunikace (TMT). Hodnoty a objemy uváděné v této publikaci vycházejí z oficiálně oznámených transakcí, které poskytla společnost Refinitiv k 31. květnu 2022. Abychom mohli prezentovat srovnatelné pololetí za 1. pololetí roku 2022, odhadli jsme objemy a hodnoty transakcí v červnu 2022 na základě průměru předchozích pěti měsíců a situace na trhu.