Možná vás na první pohled napadne, že to jsou úplně nesourodé, snad i protikladné oblasti, činnosti, zájmy nebo disciplíny. 

Na jedné straně studium ekonomie se zálibou v ekonometrii a daních, spolu se stáží na pay-rollu - tedy důraz na matematiku, analýzu a přesnost. Na straně druhé hip-hopový tanec, modelingové focení pro vizuálně velmi nekonvenční kampaně nebo spoluautorství na knížce moderních pohádek - obrovská dávka kreativity, bezbřehá fantazie, nejspíš i tvůrčí chaos.

Ale Sára Johanovská to ve svých teprve 22 letech nejen, že stihla všechno zažít, ale zároveň jí to všechno baví. S podobnou nefalšovanou radostí v očích popisuje, jak se v Rotterdamu na seminářích zabrala do řešení ekonometrických úloh, i jak ji speciální vizážistky při natáčení a focení pro luxusní značku Paco Rabanne každý den několik hodin líčily hlavu až do “mimozemské” podoby. 

 

Sara_johanovska_PwC_01

Sára Johanovská v kampani Paco Rabanne, zdroj: New Aliens Agency

 

A co to má společného s PwC? Když se Sára vrátila z Erasmu, přemýšlela, co se životem, ačkoliv její záběr byl už v té chvíli neuvěřitelně široký a pestrý. Vzhledem k tomu, že studuje daně, nástup do firmy jako je PwC jí dával největší smysl.

 

Poměrně netradičně měla hned od nástupu do PwC zájem o oblast daní fyzických osob. „Baví mě, že se podívám, jak funguje závislá činnost. Je tam spousta zajímavostí a výjimek. A mám k tomu blíž vzhledem k tomu, že si od nějakých 16 let dělám daňové přiznání,“ vysvětluje svoje směřování. Nakonec u nás Sára v rámci internshipu zakotvila na oddělení payroll. Když se jí zeptáte, jak se jí tam líbí, nadšeně odpoví: „Moc, baví mě lidi, se kterými spolupracuju, neuvěřitelně jsme si sedli.“ 

 

Už během tohoto částečného úvazku Sára na VŠE absolvovala bakalářský program Zdanění a daňová politika. Stejným tématem bude pokračovat i v rámci magisterského studia, plánuje ale kombinaci s vedlejší specializací na Fakultě informatiky a statistiky. Baví ji statistika a na Erasmu v nizozemském Rotterdamu se věnovala teoretické ekonomii a ekonometrii.

 

Zároveň je místopředsedkyní Klubu daňařů, kde má na starosti PR propagaci programu. „Dělali jsme na VŠE program Studuj daně pro zájemce o studium, teď rozjíždíme buddy system na fakultě, v rámci kterého každý nováček dostane svého buddyho. Kromě toho stříhám podcast. Baví mě na katedře působit, naplňuje mě to. Máme skvělou garantku, všechno funguje, je tam vidět respekt k tomu, že se na fakultě něco odehrává. Hlavně se můžeme posouvat – děláme si akce s firmami, které se nám hodí, které nás můžou vzdělávat.“

 

Sara_johanovska_payroll_pwc

 

Sára se už odmala stíhá věnovat také tanci hip-hop, je v něm dokonce i mistryní republiky. Jak jí to jde můžete vidět na různých komerčních vystoupeních, uměleckých performance nebo v klipu Bena Cristovao, Kláry Vytiskové a dalších.

 

V roce 2017 se tak trochu náhodou dostala do modelingové agentury New Aliens Agency. Na casting ji pozvala majitelka, když ji viděla na tanečním workshopu. „Je to první alternativní agentura v ČR. Znamená to, že se zaměřuje především na zajímavé a atypické lidi s přidanou hodnotou, ne na přesné míry a symetrický obličej. Hlavní roli hraje body positivity a LGBTQ friendly prostředí, agentura akceptuje každého,“ popisuje Sára jedinečnost a hodnoty agentury.

 

Tudy se Sára dostala ke zmíněnému focení pro Paco Rabanne, nebo třeba pro velkou kampaň slovenské Tatrabanky. Její obličej byl jednu dobu tak na očích, že potom při cestách na Slovensko neustále cítila pohledy zvědavých kolemjdoucích nebo spolucestujících, kteří intenzivně přemýšleli, odkud je jim ta nakrátko ostříhaná holka povědomá. 

 

Sara_johanovska_PwC_tatrabanka

Sára Johanovská v kampani Tratra Banky, zdroj: New Aliens Agency

 

S těmito hodnotami souvisí i další ze Sářiných aktivit: Podílela se totiž také na napsání knihy Barevné pohádky. „Je to první česká knížka, která se vydává alternativním směrem. Jsou v ní nádherné ilustrace. Já tam mám pohádku o princezně bez vlasů, protože mám od 13 let alopecii. Dopadne to dobře,“ směje se Sára na závěr našeho rozhovoru.