„Solving important problems“ je součástí motta PwC. Máme proto velkou radost pokaždé, kdy se tato slova ověří v praxi. Ideálně, pokud se tak děje za přispění moderních technologií. To se nyní povedlo v případě hasiče Radka Chmelaře, který zůstal po úraze upoutaný na invalidním vozíku. Díky našemu příspěvku si mohl pořídit speciální exoskelet, který mu pomáhá s pohybem bez vozíku. Může tak znovu cvičit chůzi.

“Je úžasné v praxi vidět, jakou sílu mají správně nasměrované moderní technologie. Mám upřímnou radost, že jsme k tomu mohli s kolegy také přispět,” uvedla partnerka PwC a Diversity & Inclusion leader Olga Řehořková, když Radkovi předávala symbolický šek na částku 200 tisíc korun. 

PwC_exoskelet_MEBSTER_01

Díky těmto prostředkům už má za sebou první kroky prostřednictvím speciálně vyvinutého exoskeletu od ostravské společnosti MEBSTER. 

Radkův příběh byl původně součástí naší tradiční vánoční charity, ve které mají zaměstnanci PwC možnost nominovat a následně prostřednictvím platformy Darujme.cz od Nadace Via také podpořit ty, kteří se dostali do těžké životní situace. V té se ocitnul i Radek, operační důstojník vedoucí směny na Krajském operačním a informačním středisku Hasičského záchranného sboru (HZS) v Kladně. Pád z šestimetrové výšky ho upoutal na invalidní vozík. 

Ale jak sám Radek říká, není žádný “quitter” a nechce se vzdávat. A svá slova potvrzuje i činy.

Proto se už v pozměněné roli částečně vrátil do práce a má velkou ambici se co možná nejvíc vrátit i do “běžného života”. Třeba tím, že se naučí opět chodit. To je velmi náročná výzva. Ale nikoli nemožná. Jednou z cest, které k tomu vedou, jsou moderní zdravotnické pomůcky, včele s tzv. exoskeletem. 

Právě na exoskelet pro Radka jsme vybrali ve vánoční charitě několik desítek tisíc korun. Po konzultaci s výrobcem této pomůcky - ostravskou firmou MEBSTER - jsme se ale rozhodli naši finanční pomoc rozšířit tak, aby to Radkovi stačilo na pořízení exoskeletu vyrobeného přesně pro něj na míru. 

Exoskelety jsou takové vnější konstrukce ze špičkových materiálů doplněné o pohon. V medicíně a rehabilitaci slouží k obnovení schopností, které člověk ztratil. Částečně kompenzují funkci svalů a kloubů,” přibližuje zakladatel společnosti MEBSTER Michal Gloger. Bohužel takové systémy ale stojí zhruba 3 až 5 milionů korun a pro paraplegiky jsou cenově nedostupné.

PwC_exoskelet_MEBSTER_01.jpg

Vyřešit tento problém se stalo posláním společnosti MEBSTER. „Snažil jsem se vymyslet něco dostupnějšího, co bude pomáhat podobným způsobem,“ vysvětluje Michal Gloger. Postupně tak ze systému s kolegy odebírali různé prvky, aby ho zjednodušili a zlevnili. Tím posledním byl poněkud překvapivě pohon. I bez něj ale exoskelet funguje a plní svou funkci.

„V rámci biomechaniky jsme chůzi maximálně zjednodušili. Pro získání stability jsme uzamkli kolenní klouby. Pomocí patentovaného propojení kloubů je možné přístroj ovládat mírným náklonem do strany – člověk přenese váhu a odlehčená končetina vykročí. Celý systém je navržený tak, aby si ho uživatel zvládl obléknout sám,“ popisuje Michal chytrou technologii vyráběnou  přímo Radkovi na míru.

Že speciálně vyvinutá pomůcka plní svou funkci potvrzuje i Radek, který už má za sebou několik lekcí pod dohledem fyzioterapeuta. „S exoskeletem jdu tam, kam si já určím pomocí práce celého těla . Aktivitou zdravé části těla tedy ovládám nohy. Trénink se pořád posouvá dál a doufám, že se ještě posouvat bude. Je to strašně důležité z psychologického hlediska, neopomenul bych ani přínosy vertikalizace, která pomáhá předcházet řadě zdravotních komplikací spojených s dlouhodobým sezením.“ popisuje Radek Chmelař fungování systému z hlediska uživatele. 

Na rozdíl od exoskeletu s pohonem jde o pasivní pomůcku, kde musí člověk aktivně cvičit. Není to tedy přístroj, který “chodí za vás”, ale zařízení, se kterým máte pocit kontroly při každém kroku.

Ultimátním cílem je potom začít jednou opět chodit sám. Je celkem reálné, že kombinace léčby a technologie to do budoucna umožní. A v ten moment budou mít určitě velkou výhodou ti, kteří budou připraveni a v co nejlepší kondici. 

Věříme, že mezi ně bude díky MEBSTERu patřit i Radek.