Lean Six Sigma je manažerská metodologie určená ke zvýšení kvality, výkonnosti a zákaznické spokojenosti při současném snížení nákladů. Jejími hlavními úkoly jsou systematicky odstraňovat plýtvání ze všech firemních procesů a zachovávat pouze aktivity, které mají skutečnou hodnotu pro zákazníka.
Jak se k Lean Six Sigma metodologii dostala Veronika Balasičová, lektorka PwC Akademie, která se specializuje na zlepšování firemních procesů? Kde je možné Lean Six Sigmu zavést? A jaké je její praktické využití? Svůj pohled vám přiblíží Veronika Balasičová, která v současnosti vede Lean Six Sigma školení v PwC Akademii. 

 

Jak to všechno začalo…

Kdyby mi někdo před deseti lety řekl, že se budu věnovat Lean Six Sigmě a budu ostatním pomáhat pochopit její kouzlo, asi bych nevěřila. Když si vzpomenu, jak jsem nastoupila do své první práce a můj šéf mi velkolepě představoval jaké Lean Six Sigma nástroje a postupy mohou firmám pomoct, nevěřila jsem. Až postupem času jsem viděla, že je to opravdu tak, že právě ta malá zlepšení vedou k větším změnám a dokážou přetvořit firmy. Chce to, ale samozřejmě trpělivost. Lean Six Sigma nezafunguje přes noc. Během postupného získávání zkušeností jsem si však uvědomila, že Lean Six Sigma se dá využít nejen v práci, ve výrobních firmách, při složitých procesech a podobně, ale i u nás doma, při našich běžných aktivitách.

Mnohokrát se setkávám s názorem „proč bych se měl Lean Six Sigma věnovat, stejně to v práci nevyužiji“... nebo ... „na toto školení mě poslal šéf, a tak jsem tady.“ Proto se vždy snažím vysvětlit, že Lean Six Sigma metody a nástroje lze použít i na ty jednodušší procesy v našem každodenním životě. Ráda bych využila této příležitosti a představila pár příkladů i vám.

 

8 wastes aneb jak si zjednodušit život 

Já osobně po těch letech už podvědomě používám Lean Six Sigmu asi při každé aktivitě (tedy hlavně u těch aktivit, které mě až tolik nebaví 😊). Nejlepší je však začít jedním ze základních nástrojů Lean Six Sigma – 8 wastes/plýtvání („TIMWOODS“) a snažit se přijít na to, jak si danou aktivitu zjednodušit, abyste měli prostor pro aktivity, které máte raději.

Představte si například takovou hotelovou snídani – u bufetů je milion lidí, někde se stojí dokonce řady. Právě proto se snažím vzít vždy co nejvíce věcí najednou, abych se už jen posadila ke stolu a klidně si užila snídani. Právě takto minimalizujete waste – transport.

Některé Lean Six Sigma „vychytávky“ si můžete dokonce koupit. Věřím, že je máte i doma a zřejmě ani nevíte o tom, že využíváte Lean Six Sigmu. Typickým příkladem je držák na nože. Do každého otvoru se dá vložit konkrétní nůž a žádný jiný. Tím pádem víte, který nůž si vybíráte a neztrácíte svůj čas hledáním toho správného. V tomto případě jste snížili waste – motion.

Nicméně stále je jeden waste, který neumím minimalizovat tak jak bych chtěla, a to je čekání. Všude chodím totiž alespoň o pět minut (někdy i o deset minut) dříve a potom musím čekat na ostatní lidi. Právě toto je jeden z největších wastů, se kterým se v životě setkáváme. Vždyť si to zkusme zrekapitulovat, kolikrát jste čekali na někoho nebo na něco. Tento waste nedokážeme úplně odstranit, ale určitě ho dokážeme do jisté míry minimalizovat. V mém případě je to například o změně myšlení a udržitelnosti tohoto nastavení (o udržitelnosti ale příště).

Na závěr bych možná zdůraznila, že na internetu najdete velké množství různých nápadů a rad, jak použít Lean Six Sigmu ve vašich domácnostech nebo při běžných aktivitách. Důležité je však, najít si ty, které budou fungovat pro vás. A přesně o tom je Lean Six Sigma. Řešení nemůžete jen jednoduše zkopírovat, musíte ho ušít přesně na míru. A právě proto je Lean Six Sigma tak zajímavá a zábavná. 

Veronika Balasičová, lektorka Lean Six Sigma kurzů v PwC Akademii

 

Zaujala vás Lean Six Sigma? Více informací o kurzech zaměřených na tuto metodologii najdete na webových stránkách PwC Akademie.