Pro dobrou věc a pro osobní růst. To jsou dvě z vícero motivací Tomáše Urbáška, vedoucího partnera naší brněnské kanceláře, proč se začátkem tohoto roku vydal spolu s dalšími 7 dobrodruhy na 18denní Benefiční himálajskou výzvu. 

Tu vůbec poprvé v zimě uspořádala organizace Brontosauři v Himálajích, která se dlouhodobě zabývá podporou Malého Tibetu (oblast v severní Indii). Cílem expedice bylo finančně podpořit místní školu pro 350 dětí. Účastníci měli za úkol splnit 3 výzvy ve 3 disciplínách: 5 denní trek po zamrzlé řece, vylezení ledopádu a skialpový výstup na horu Sapi do výšky 5 500 m.n.m. Účastníky měla široká veřejnost možnost motivovat ke zdolání výzev prostřednictvím finančních darů a také sami účastníci na sebe před každou disciplínou sázeli nemalé finanční částky. 

My jsme hrdí na naše kolegy, kteří se vydávají na podobně dobrodružné výpravy, jsou pro nás inspirací a věříme, že můžou být i pro vás. 

Tomáš se po splnění výzev už vrátil do Brna, proto jsme se rozhodli ho krátce vyzpovídat a zjistit detaily.

 

Tomas_urbasek_himalaje03

 

Co tě motivovalo se na tuto expedici přihlásit?

Především možnost více poznat krajinu, která mě již v roce 2018 okouzlila, potkat fajn lidi, podpořit školu v Mulbekhu a něco nového se naučit. V Malém Tibetu, jak se krajině v indickém Ladakhu také říká, jsem byl poprvé v roce 2018 na benefičním kurzu tibetské medicíny. Již tehdy mi tamní prostředí i nadšení místních dětí pro vzdělání učarovalo a věděl jsem, že se sem dřív nebo později vrátím. 

  

Jaká z disciplín pro tebe byla nejnáročnější a proč?

Vylezení ledopádu. Tuto disciplínu jsem dělal poprvé v životě. Koordinace všech lezeckých nástrojů, pohybů, techniky a samotného lezení pro mě byla náročná. To se ještě násobilo řídkým vzduchem v nadmořské výšce 3 500 metrů, kde jsme ledopád zdolávali. 

 

Tomas_urbasek_himalaje02

 

Přinášíš si nějaké poznatky z výpravy zpět do Česka, respektive domů i do práce? 

Vše je v hlavě a mnoho věcí je jen o vlastní vůli, síle ji vykonat a vytrvalosti. Vyklubat se ráno pod horou Sapi z vyhřátého spacáku do okolních mínus 20 °C bylo výzvou samo o sobě. Také, když člověk spí v Homestay v 9 lidech na zemi v malé místnosti, kde vám domácí zatopí v malinkých kamínkách jen na chvíli večer sušeným jačím trusem, kterého mají sami nedostatek, tak si více uvědomí, jak dobře se u nás máme. Přes drsné klima a absenci komfortu, který je pro nás samozřejmostí, jsou tamní lidé velice přátelští a usměvaví. Vše je o vnitřním nastavení. 

 

A kam se chystáš příště?

Kolegyně mě lanaří na Damavand, nejvyšší sopku Asie (5 671 m.n.m) severně od Teheránu. K tomu mi nasadila brouka do hlavy i Lucie Výborná, která se mnou byla právě na Výzvě, a Damavand zdolala na skialpových lyžích. Aktuálně však Ministerstvo zahraničí vydalo varování před cestami do Íránu a vyzvalo občany ČR k opuštění země. Tak uvidíme, kam to nakonec bude.  

 

Děkujeme za sdílení Tvých inspirativních zkušeností a přejeme hodně štěstí v dalším cestování.Možná se ptáte, jak vysokou částku nakonec výprava na školu vybrala. Bylo to dechberoucích 532 846 Kč, což byla v historii Benefičních himálajských výzev pořádaných Brontosaury v Himálajích druhá nejvyšší částka a vůbec nejvyšší v přepočtu na účastníka.