Udržitelnost a standardizace v Lean Six Sigmě. I videonávod na youtube vám může pomoci věci standardizovat a udržet si tak zavedená zlepšení

Přinášíme vám pokračování minisérie o Lean Six Sigmě. V úvodním článku jste se mohli dočíst o tom, jak se k této metodologii dostala Veronika Balasičová, lektorka PwC Akademie, i kde je možné Lean Six Sigmu zavést nebo jaké je její praktické využití. 

Nyní vám Veronika přiblíží, jak si udržet změny a různá zlepšení a jakou roli v nastavení nových procesů hraje standardizace. Zároveň se dozvíte, co znamená Kaizen a jak si tuto metodu vyzkoušet například doma – klidně s vašimi dětmi. 

Jak zavést zlepšení, která si udržíte

Jak jsem avizovala v úvodním článku, v tomto se budeme věnovat udržitelnosti. Právě udržitelnost je v mnoha případech kamenem úrazu pro Lean Six Sigmu a neustálé zlepšování. Z počátku všichni s velkým nadšením začínají na Lean Six Sigma projektu pracovat, věnují se mu několik týdnů, měsíců. Procházejí všemi jeho fázemi od definování cílů přes implementaci až po úspěšné či méně úspěšné ukončení (fáze projektu si můžete zapamatovat pod zkratkou DMAIC a jsou to Define, Measure, Analyse, Improve and Control), ale ne vždy se jim nakonec podaří tuto změnu/zlepšení udržet a rozvíjet ji dále. Lidé se vrátí ke svým starým zvykům a zaužívaným způsobům a část úsilí je v podstatě ztraceno.

Abychom si dokázali udržet změny a různá zlepšení, která byla zavedena během Lean Six Sigma projektu, je dobré si tyto změny standardizovat. Co to v praxi znamená? Je dobré vytvořit si určitý manuál, který může být sepsán na papíře, počítači, tabuli, ale může to být klidně i video. Věřím, že každý z vás už shlédnul alespoň jeden videonávod na youtube. 

Když se na to podíváme z praktického hlediska, už jen takový recept na přípravu jídla je standardem. Je tam definováno množství surovin, přesný postup i výsledek (sice ne vždy tento výsledek vypadá stejně jako na fotografii u receptu, ale to je prostor pro neustálé zlepšování).

Stejně tak i jeden z největších výrobců nábytku používá standardizaci, a to převážně ve formě standardizovaných součástek. Tato firma je také známá jednoduchými a přehlednými návody (standardními postupy), jak si zakoupený nábytek postavit. A musím říct, že podle tohoto návodu to zvládne opravdu téměř každý.

 

Malá zlepšení, velké změny

Kdybychom se na problematiku standardizace podívali z dlouhodobějšího hlediska, uvědomíme si, že standardy se časem mění a upravují. I zavedené standardy umíme nějak vylepšit. Právě v tom nám pomáhá Lean Six Sigma. Nemusíme vždy mluvit o robustních transformačních projektech, klidně to mohou být malá zlepšení, která se v Lean Six Sigmě nazývají Kaizen (slovo Kaizen vzniklo spojením dvou japonských slov: Kai – změna, Zen – k lepšímu). A několik malých zlepšení právě vede k těm pověstným velkým změnám.

Abychom však nezůstali jen u teorie, řeknu vám, jak si Kaizen můžete vyzkoušet i doma s vašimi dětmi. Těm se bude určitě líbit, že součástí každého Kaizenu je odměna a pochvala (v pracovním životě spíše zasloužené uznání). A s jakými Kaizeny doma začít? Já bych například navrhovala vytvořit dětem jistý standard pro umístění věcí v jejich pokoji. Určit jasný prostor, který je na hraní, který na učení (případně čtení). Následně bych tato místa dále rozdělila na menší oblasti. Například na místě, kde si hrají, umístíte krabice na hračky a označíte, případně barevně odlišíte, do které krabice, co patří. Samozřejmě pokud dítě bude tento systém dodržovat, mělo by být odměněno a pochváleno.

Důležité je zaměřit se na trvalou udržitelnost takto zavedené změny/standardu a společně s dítětem hledat další nápady na Kaizeny/neustálé zlepšování. A toto je velmi důležitý bod, nejen u dětí, ale i při dalších Lean Six Sigma projektech – zapojit všechny zúčastněné.  Všichni, kterých se změna týká, musí být zapojeni do projektu, aby ho považovali za svůj. Ale o tom, jak pracovat na projektech, jak být úspěšný, co dělat a čeho se naopak vyvarovat zase příště!

 

Veronika Balasičová, lektorka Lean Six Sigma kurzů v PwC Akademii

 

Zaujala vás Lean Six Sigma? Více informací o kurzech zaměřených na tuto metodologii najdete na webových stránkách PwC Akademie.